Po wybraniu najlepszych nowych samochodów, którymi jeździł w przeciągu ostatnich dwóch lat, przyszedł czas na te najgorsze. Oto lista dziesięciu najgorszych aut z ostatnich dwóch lat.

W tekście przygotowanym dla The Sunday Times, Jeremy Clarkson wspomina, że kiedyś wszystkie samochody były inne wspominając przy tym pierwsze turbodoładowane Saaby, BMW i Porsche. Teraz auta są dla niego takie same z powodu norm i wymogów rządów. Wszystkie mają 5 gwiazdek w testach zderzeniowych, takie same hamulce, zawieszenie i poduszki powietrzne.

Często jestem pytany, „Jaki jest dobry na pierwszy samochód dla mojej córki?” albo, „Jaki jest dobry samochód do 15 tysięcy funtów?”, a moja odpowiedź to zawsze „Volkswagen Golf”.

Kochasz jeździć i chcesz czegoś szybkiego? Volkswagen Golf R. Jesteś nauczycielem i potrzebujesz czegoś niezawodnego i taniego w utrzymaniu? Volkswagen Golf w dieslu. Jesteś studentem i masz tylko tysiąc funtów na wydanie? Używany Volkswagen Golf. Potrzebujesz dużego bagażnika? Najnowszych gadżetów? Zapytaj mnie o cokolwiek, a moja odpowiedź będzie taka sama: „Volkswagen Golf”.

Dla Clarksona samochody takie jak crossover od Renault czy sedan od Hyudaia to zwykłe pudła, którymi się jeździ. Narzędzia do codziennego korzystania bez osobowości, duszy i charakteru. Czemu więc nie kupić po prostu Golfa?

Najgorsza dziesiątka

Opel Astra

W teście Clarksona udział wzięła wersja z 1,6-litrowym silnikiem z turbodoładowaniem o mocy 200 KM. Jego zdaniem czerwony kolor i turbodoładowanie to jego jedyne zalety.

Ocena: ★★☆☆☆

Infiniti Q30

Q30 nie spodobał się Clarksonowi. Napisał on, że 2,2-litrowy diesel w nowym Infiniti jest żwawy i dość mało pali, lecz samochód jako całokształt nie imponuje.

Ocena: ★★☆☆☆