Gama oferty Audi RS powiększyła się o nową generację modelu „4”. Pierwsze modele Audi RS4 Avant wyjadą na drogi na początku 2018 roku.

Podczas tegorocznego salonu samochodowego we Frankfurcie na stoisku Audi mieliśmy okazję zobaczyć rewolucyjną zmianę. Premierę miał pierwszy samochód wyposażony w samochód wyłącznie na tylną oś i od razu nie byle jaki, gdyż mowa o topowym Audi R8. Obok niego zadebiutował inny model gamy RS, który również jest ważnym autem w ofercie.

Nowe RS4 Avant swoim wyglądem powoduje szybsze bicie serca. Z przodu znajdziemy ogromne wloty powietrza, czarną atrapę chłodnicy o strukturze plastra miodu oraz szeroką i płaską osłonę Singleframe. Z tyłu pojawiły się dwie okrągłe końcówki układu wydechowego, a na klapie bagażnika pokaźnej wielkości tylny spoiler. Nie można zapomnieć o poszerzonym nadwoziu o 30 mm oraz 19-calowych felgach, które opcjonalnie można wymieć na wariant 20-calowy.

Audi chwali się, że projektując ten model styliści inspirowali się wieloma sportowymi detalami Audi 90 quattro IMSA GTO z lat 90′. W nowej generacji powraca znany niebieski lakier Nogaro z efektem perłowym, co jest nawiązaniem do pierwszej generacji modelu z 1999 roku. Wraz z nim otrzymamy plakietkę Audi Exclusive, co oznacza, że jego cena będzie nieziemsko wysoka.

Za napęd nowego Audi RS4 Avant odpowiada jednostka znana już z nowego Audi RS5 Coupe. Mowa o 2,9-litrowym V6 generującym moc 450 KM i 600 Nm momentu obrotowego. Liczba koni mechanicznych nie uległa zmianie, natomiast maksymalny moment obrotowy wzrósł o aż 170 Nm.

Zmiany pod maską i niższa waga o 80 kg pozwoliły na uzyskanie znacznie lepszych osiągów. Nowe RS4 przyspiesza od 0 do 100 km/h w czasie zaledwie 4,1 sekundy, co jest wynikiem o 0,6 s lepszym niż generacja B8. Prędkość maksymalna jest ograniczona elektronicznie i wynosi standardowo tylko 250 km/h. Opcjonalny pakiet dynamiczny RS podnosi ją do 280 km/h.

Jak każdy samochód z rodziny Audi RS z wyjątkiem R8 RWS, nowe RS4 Avant posiada napęd na wszystkie koła Quattro. Za przełożenie napędu odpowiada nowa ośmiostopniowa, automatyczna skrzynia biegów tiptronic  ze zoptymalizowanymi czasami przełączania biegów. Audi dostarcza sportowy mechanizm różnicowy tylnej osi wyłącznie za dodatkową opłatą.

Zamówienia będzie można składać pod koniec roku, a pierwsze egzemplarze mają trafić do klientów na początku 2018 roku. Cennik w Niemczech rozpoczyna się od €79,800, czyli ok. 340 600 zł.

2018 Audi RS4 Avant