Fani Subaru będą zachwyceni tą wiadomością – firma w przyszłym roku ma w planach wypuszczenie specjalnej edycji WRX STI z przydomkiem „Type RA”, dzięki któremu auto otrzyma nie tylko poprawione osiągi, ale także wygląd.

Jeżeli uwielbiacie japońskie samochody to z pewnością nie trzeba przedstawiać wam Subaru WRX STI. Co więcej – jeżeli mieliście szczęście, to najpewniej udało wam się spotkać to wyjątkowe auto na naszych drogach. Jeżeli na pytanie w pierwszym zdaniu odpowiedzieliście pozytywnie, to z pewnością ucieszy was wiadomość, że w przyszłym roku Subaru zamierza wypuścić specjalną edycję WRX’a tytułowaną „Type RA”. Nazwa podchodzi od „Record Attempt”, czyli „Próba Rekordu”. Edycja wprowadzi do auta nie tylko zmieniony wygląd, a także polepszone osiągi.

Przeczytaj nasz test: Subaru WRX STi – japońska katana

Zacznijmy od tych drugich – i od razu powiedzmy – na tym polu co jak co, ale firma raczej się nie postarała. Turbodoładowany silnik o pojemności 2,5 litra został wzmocniony o jedyne 5 koni mechanicznym względem podstawowej wersji WRX STI po faceliftingu, a więc teraz ma całe 310 koni. Dołączona zostanie do niego 6-biegowa, manualna przekładnia o krótkim przełożeniu, dzięki której auto nabierze jeszcze bardziej sportowego charakteru. Zmian doczekało się także zawieszenie – Type RA otrzyma amortyzatory dla obu osi od znanej firmy Bilstein, a do tego polepszony system dynamicznej kontroli STI wspomagający stabilność pojazdu na torze.

Wizualne zmiany dotyczyć będą 19-calowych felg oraz hamulców od Brembo w srebrnym kolorze ze wzbogaconym systemem rozpraszania ciepła wytwarzanego podczas ostrego hamowania. Dach oraz tylny spojler wykonane zostaną z włókna węglowego dla zmniejszenia masy. Nie wiemy jednak dokładnie o ile zostanie ona zmniejszona. Co ciekawe – wyrzucone zostanie koło zapasowe (dla jeszcze bardziej hardcorowego odchudzenia auta oraz dodatkowych emocji, gdy na środku bezludzia przebije wam się opona). Wspomnienia warte są także dodatkowe, czerwone akcenty na przednim grillu, tylnym zderzaku oraz czerwone napisy STI. Auto dostępne będzie w trzech kolorach: WR Blue Pearl, Crystal White Pearl i Crystal Black Silica.

Zmiany dosięgną także wnętrza pojazdu, gdzie znajdziemy teraz fotele Recaro, indywidualny numer naszego WRX STI Type RA umieszczony na centralnej konsoli, kierownicę obszytą specjalną tkaniną zapobiegająca ślizganiu się dłoni, a wszystkie skórzane elementy zszyte czerwoną nicią dla dodatkowego smaku i wyglądu.

Samochód wyprodukowany zostanie zaledwie w 500 egzemplarzach, dlatego jeżeli chcecie załapać się na jeden musicie być bardzo uważni i czekać na odpowiednią okazję. Sprzedaż ruszy w pierwszym kwartale 2018 roku, bardziej szczegółowe dane zaprezentowane zostaną nam jednak w przeciągu najbliższych miesięcy. Cena nie jest jeszcze znana.

2018 Subaru WRX STI Type RA

{{thumb90}}
{{thumb90}}
{{thumb90}}