Audi wprowadza nową wersję modeli RS6 i RS7 o nazwie „Performance”. Charakteryzują się one jeszcze większą mocą i momentem obrotowym z tego samego 4-litrowego silnika TFSI.

RS6 Avant i RS7 Sportback to dwa najszybsze modele niemieckiej marki. Do tej pory oba posiadały moc 560 KM i 700 Nm momentu obrotowego. To pozwalało na przyspieszenie do pierwszej „setki” w zaledwie 3,9 sekundy (w naszym teście 4,1 sekundy), a maksymalnie do tarczy można było zobaczyć 305 km/h przy wykupieniu pakietu Dynamic Plus.

Przeczytaj nasz test Audi RS6 Avant

Audi postanowiło nieco zmodyfikować auta wykorzystując najnowsze technologie. Z silnika 4.0 TFSI wyciągnięto teraz aż 605 KM (o 45 KM więcej), a moment obrotowy może być teraz tymczasowo zwiększony do 750 Nm, dzięki funkcji Overboost. Większa moc przekłada się na lepsze przyspieszenie. Teraz sprint do „setki” to tylko 3,7 sekundy (o 0,2 s szybciej), a do 200 km/h potrzebują zaledwie 12,1 sekundy, czyli 1,4 sekundy mniej niż modele bazowe RS. Podobnie jak wcześniej, prędkość maksymalna w standardzie jest ograniczona do 250 km/h, lecz może być zwiększona do 280 (pakiet Dynamic) lub do 305 km/h (pakiet Dynamic Plus).

Moc przykazywana jest stale na wszystkie koła za pośrednictwem międzyosiowego mechanizmu różnicowego. Standardowo, 40 procent momentu przekazywane jest na oś przednią, a 60 procent na oś tylną, lecz w razie potrzeby może dynamicznie zmieniać rozkładem momentu obrotowego między kołami. Całością zarządza 8-biegowa automatyczna skrzynia biegów tiptronic. Kierowca ma do dyspozycji dwa automatyczne tryby jazdy D i S lub ma możliwość zmieniać biegi manualnie przy manetek przy kierownicy pomocy lub dźwigni zmiany biegów.

Wersja Performance nie wprowadza żadnych zmian w wyglądzie modeli RS6 i RS7. Na życzenie jednak, Audi oferuje pakiet stylistyczny RS performance, który modyfikuje wygląd wnętrza. W jego skład wchodzą nowe obicia foteli w kolorze czarno-niebieskim. W tym przypadku obicia siedzeń wykonano z kombinacji tkaniny Alcantara/skóra, siedziska i oparcia ozdobiono przeszyciami w kształcie rombów, a podłokietniki, niektóre elementy obsługi oraz dywaniki – kontrastowymi szwami. Tę kombinację stylistyczną wnętrza uzupełniają podparcia w okolicy kolan z tkaniny Alcantara oraz karbonowe wstawki o strukturze tkaniny diagonalnej, gdzie w wysokiej jakości karbon wpleciono niebieską nić.

Sprzedaż modeli RS6 Avant Performance i RS7 Sportback Performance ma ruszyć w przyszłym miesiącu.

Audi RS6 Avant Performance

Audi RS7 Sportback Performance