Podczas tegorocznego Detroit Motor Show, producent Audi pokazał koncepcyjny model Q8, odbywała się światowa premiera SQ5 TFSI i pierwszy publiczny pokaz nowego A5/S5 Cabriolet.

Audi Q8 Concept – synteza coupé i SUV-a

Największą premierą targów w Detroit na stoisku Audi jest koncepcyjny model Q8. Samochód łączy w sobie przestronność typową dla SUV-ów z pełnym emocji przebiegiem linii auta typu coupé. Pojazdem tym Audi wjeżdża w nowy segment samochodów klasy luksusowej równocześnie ujawniając, jak będzie wyglądać język stylistyczny przyszły modeli.

Wiele stylistycznych detali Q8 concept przypomina Audi Ur-quattro z lat osiemdziesiątych XX w. Do takich, najbardziej charakterystycznych elementów z historycznymi odniesieniami należą: płaski, a jednocześnie bardzo szeroki słupek C oraz mocne, rozciągnięte nad kołami ramiona karoserii. Mimo płaskiej linii dachu, auto zapewnia dużo miejsca wewnątrz dla czterech osób i dla sporego bagażu podróżnego.

Szeroko pociągnięte i napięte linie sprawiają, że we wnętrzu panuje sportowa, a zarazem elegancka atmosfera. Nowa koncepcja obsługi stawia na duże ekrany dotykowe, a jej integralnym elementem jest nowa wersja Audi virtual cockpit i wyświetlacz danych na szybie, na wprost wzroku kierowcy. Wyświetlacz ten wykorzystuje inteligentne rozwiązania rozszerzonej rzeczywistości (ang. augmented reality), dzięki której wirtualne wskaźniki przenikają się ze światem rzeczywistym. Dla przykładu: strzałkę nawigacji widzimy w tym samym miejscu zasięgu wzroku, w którym znajduje się prawdziwa strzałka na jezdni.

Napęd i podwozie Audi Q8 concept to najnowocześniejsze rozwiązania stosowane już w modelach produkcji seryjnej. Mocny i wydajny silnik hybrydowy typu plug-in generuje moc systemową 330 kW i moment obrotowy 700 Nm. Stały napęd na cztery koła quattro dynamicznie przenosi moc jednostki napędowej wprost na drogę. System pneumatycznej amortyzacji i ceramiczne tarcze hamulcowe, uzupełniają bogaty pakiet zastosowanych tu nowoczesnych rozwiązań technicznych.

Pojazd koncepcyjny jest bazą do dalszego rozwoju wersji produkcyjnej samochodu, który Audi wprowadzi na rynek w roku 2018.

Audi Q8 Concept – galeria zdjęć