Mercedes oficjalnie zaprezentował swój najnowszy model z rodziny AMG GT. Oto najbardziej hardcorowy model dopuszczony do ruchu na publicznych drogach, czyli AMG GT R.

GT R ma uzupełnić lukę w ofercie pomiędzy model GT S a wersją Black Series, które pojawi się w późniejszym okresie. Model wyróżnia się znacznie agresywniejszym wyglądem, poprawioną aerodynamiką i atrapą chłodnicy zapożyczoną z wyścigowego modelu GT3. Z tyłu znajduje się zamontowany na stałe delikatny spoiler, który wraz z aktywną aerodynamiką ma znacznie poprawić przepływ powietrza.

Kolejną nowością jest system czterech kół skrętnych. Ma to poprawić prowadzenie i manewrowanie samochodem. Do prędkości 100 km/h, tylne koła skręcają w przeciwną stronę niż przednie, a powyżej tej prędkości w tę samą stronę. Na pokładzie znajdziemy także całkowcie przeprojektowany układ wydechowy, który ma wydawać znacznie przyjemniejszy dźwięk, lecz również jest lżejszy – układ waży 5,9 kg mniej niż ten w GT S.

Jeśli chodzi o kwestie stricte mechaniczne, GT R wyposażony w jest w znaną 4-litrową, podwójnie doładowaną jednostkę V8. Generuje ona teraz jednakże moc aż 577 KM i 699 Nm momentu obrotowego. Inżynierowie popracowali również przy skrzyni biegów, wprowadzając dłuższe przełożenie pierwszego biegu i krótsze biegu siódmego. Wraz z wagą niższą o 90 kg (1554 kg) przekłada się na lepsze osiągi – od 0 do 100 km/h rozpędza się w 3,5 sekundy (0,2 s szybciej) i maksymalnie do 318 km/h.

Samochód można obejrzeć podczas właśnie trwającego tegorocznego Goodwood Festival of Speed.

Źródło: Mercedes-AMG

PODZIEL SIĘ