Analitycy firmy Kelley Blue Book, specjalizującej się w ocenie wartości samochodów, w swym najnowszym raporcie uznali Toyotę za markę, której auta najmniej tracą na wartości z upływem czasu.

Jednym z głównych kryteriów, którymi kierujemy się przy zakupie samochodu, jest zawsze cena. Jednak najważniejszym składnikiem całkowitych kosztów, które ponosimy w okresie użytkowania, jest spadek wartości pojazdu – różnica między ceną zakupu, a kwotą, którą uzyskamy za kilka lat przy jego sprzedaży. Jak oceniają autorzy opracowania, auta kupione dziś w salonie w ciągu pięciu lat stracą około dwóch trzecich wartości – średnia cena odsprzedaży rocznika 2017 wyniesie w roku 2022 32,9 procent ceny zakupu. Spadek wartości kształtuje się jednak różnie dla różnych marek oraz modeli i jest uzależniony m.in. od jakości, trwałości i niezawodności samochodów.

Autorzy raportu za markę, której auta najmniej tracą na wartości, uznali Toyotę. Najwyższe miejsca w swoich kategoriach zajęły Toyota 4Runner (SUV/crossover średniej wielkości), Toyota Sienna (minivan) i Toyota Tacoma (pickup średniej wielkości), wysoką pozycję zajęła też Toyota Tundra.

Marką, której modele zwyciężyły w największej liczbie kategorii, jest Lexus. Wśród popularnych aut luksusowych pierwsze miejsce zajęło sportowe coupé Lexus RC. Najlepszy wśród samochodów luksusowych okazał się sedan Lexus GS. W kategorii SUV-ów/crossoverów średniej wielkości zwyciężył Lexus RX, a w kategorii dużych SUV-ów/crossoverów – Lexus LX.

Kelley Blue Book to działająca na rynku amerykańskim od 1926 roku firma analityczna specjalizująca się w monitorowaniu cen rynkowych i ocenie wartości samochodów, z której zestawień korzystają zarówno ubezpieczyciele i firmy handlowe, jak i osoby indywidualne.

Źródło: kbb.com, informacja mototarget.pl

PODZIEL SIĘ