Decydując się na sportową wersję JCW otrzymujemy nieco zmieniony wygląd wnętrza. Standardowo jest ono połączeniem czerni z czerwienią i.. w sumie nie możemy dużo w tej kwestii zmienić. Z uwagi na to, że w pierwszym rzędzie pojawiają się specjalne sportowe fotele, które występują tylko w tym wariancie kolorystycznym, zdecydować możemy wyłącznie o kolorze wykończenia deski rozdzielczej oraz czy zamówimy opcjonalnie podświetlenie ambientowe.

Niemniej jednak, w moim odczuciu jest to jedno z najlepszych połączeń barw jakie możemy posiadać w samochodzie, szczególnie jeśli chodzi o auto sportowe lub chociaż usportowione. Nadmienić należy, że wspomniane fotele są wygodne w codziennym użytkowaniu oraz posiadają znacznie lepsze trzymanie boczne podczas szybszej jazdy niż wariant standardowy. Osoby o niższym wzroście mogą narzekać na zintegrowany zagłówek oraz jego wstawkę dekoracyjną.

Z zewnątrz Mini w wersji JCW staje się znacznie bardziej agresywne. Z przodu całkowicie przeprojektowany został zderzak, który posiada specjalne przeloty powietrza, atrapa chłodnicy ma fakturę plastra miodu oraz czerwoną obramówkę. Z tyłu również mamy nowy zderzak, lecz z dyfuzorem i centralnie umieszczonym układem wydechowym, a klapę bagażnika wieńczy delikatny spoiler.

Nie można też zapomnieć o obniżonym zawieszeniu, 18-calowych felgach oferowanych wyłącznie w tej wersji, hamulcach Brembo, dwutonowym kolorze nadwozia, a także opcjonalnych sportowych naklejkach. Nie zabrakło również znaczków specjalnej edycji na grillu, klapie bagażnika i nadkolach.

Najistotniejszymi zmianami w przypadku wersji John Cooper Works jest napęd. Aktualnie we wszystkich modelach sygnowanych tym logo jest wykorzystywany ten sam silnik. Mowa o 2-litrowej jednostce o 4 cylindrach, która generuje aż 231 KM.

Silnik posiada kod B48B20 i możemy go znaleźć również w BMW Serii 2 Active Tourer oraz w X1 w odmianie 25i, lecz tam generuje 320 Nm. Podobnie wygląda sytuacja z bazowym modelem Mini w wariantach 3D i 5D. W przypadku modeli Mini Countryman oraz Clubman jest to wersja o maksymalnym momencie obrotowym na poziomie 350 Nm.

Do wyboru mamy klasyczną skrzynię manualną o 6 przełożeniach lub 8-biegową przekładnię automatyczną. W testowym egzemplarzu miałem przyjemność sprawdzić skrzynię automatyczną i muszę przyznać, że sprawdza się rewelacyjnie. Bardzo szybko zmienia biegi, a także sprawnie reaguje, gdy nagle postanowimy zmienić styl jazdy.

W kwestii osiągów Countryman JCW pozwala na niemałą zabawę. Sprint od 0 do 100 km/h wynosi zaledwie 6,5 sekundy, a prędkość maksymalna to 234 km/h. Wybór typu skrzyni biegów w tym modelu nie wpływa na osiągi w odróżnieniu od pozostałych modeli JCW. Warto nadmienić, że Countryman z uwagi na wysoką masę 1630 kg jest najwolniejszy ze wszystkich. Najszybsze jest 3-drzwiowe Mini, które rozpędza się do „setki” w 6,1 s, lecz jest o ponad 300 kg lżejsze.

W przypadku bazowego modelu marki, zastosowana tutaj jednostka napędowa generuje niesamowite doznania, głównie z uwagi na rozstaw osi i niską wagę, za to w Countrymanie sprawdza się ona bardzo dobrze szczególnie z uwagi na połączenie z napędem na cztery koła All4.

Podczas jazdy auto bardzo dobrze trzyma się drogi i genialnie wchodzi w zakręty. Mimo, że gabaryty Countrymana nie są już takie „mini”, to doznania powoduje niczym samochód mniejszy o dwa segmenty. Radości dodaje również nieprzeciętny układ wydechowy, który od czasu do czasu uraczy nas głośnym strzałem.

Aby dostosować samochód do swoich potrzeb możemy wybrać z trzech trybów jazdy zwanych Mini Driving Modes. Pokrętło przy dźwigni biegów umożliwia wybór pomiędzy konfiguracjami Mid, Sport oraz Green. Zgodnie z nazewnictwem wpływają one na pracę regulowanego zawieszenia, opór układu kierowniczego, charakterystykę pracy silnika i automatycznej skrzyni biegów oraz zmieniają dźwięk silnika.

Kwestia spalania przy samochodach sportowych jest drugorzędna. 2-litrowa jednostka benzynowa jest paliwożerna i należy się liczyć z realnym spalaniem powyżej 11 litrów na 100 km. Jazda nieco spokojniejsza pozwoli zejść do około 8 litrów, a jazda na autostradzie oznacza zużycie ok. 9 litrów.

Pomiary spalania
 Cykl Śr. zużycie paliwa Mierzony dystans Śr. prędkość Lokalizacja
Miasto:
Mieszany: 11,5 l / 100 km 500 km śr. 61 km/h woj. łódzkie
Trasa: 8,2 l / 100 km 50 km śr. 76 km/h woj. łódzkie
Autostrada: 9,1 l / 100 km 80 km śr. 135 km/h autostrada A2

 

Plusy Minusy
  • Fenomenalny dźwięk silnika
  • Bardzo dobre wrażenia z jazdy
  • Duża ilość miejsca w środku
  • Napęd na cztery koła
  • Intuicyjny system inforozrywki
  • Największe Mini w historii – 7,5 cm dłuższy od poprzednika
  • Sportowe fotele mogą okazać się niewygodne szczególnie dla niższych osób
  • Wysoka cena dobrze wyposażonej wersji

Mini Countryman JCW – zdjęcia z naszego testu

Tekst i zdjęcia: Michał Śniadek

Cena od: 111 800 zł
Cena testowego egzemplarza: 199 632 zł

1
2
PODSUMOWANIE TESTU
Osiągi i zużycie paliwa
9
Przestrzenność i komfort
7
Cena i wyposażenie
9
Nowoczesność
10
Właściwości jezdne
9
Cześć! Jestem Redaktorem Naczelnym serwisu CarTests oraz założycielem portalu TopGear.net.pl. Aktualnie prowadzę również polski fanpage programu The Grand Tour. Moim zdaniem w życiu nie ma rzeczy niemożliwych, trzeba tylko uparcie dążyć do postanowionego celu.