Każdy samochód segmentu C otrzymuje po pewnym czasie swoją sportową wersję. Nie inaczej jest w przypadku Leona – jego nowa generacja ma 280-konną “Cuprę” i interesujące pakiety stylistyczne.

Wersje Cupra zawsze były najbardziej pożądanymi w gamie Seata. Charakteryzują się one dużo lepszymi osiągami, agresywniejszym wyglądem i mają za zadanie zmienić zwykły miejski samochód w sportową zabawkę, dającą ogrom frajdy z jazdy.

Na tę wersję najnowszej generacji Leona musieliśmy czekać aż do początku 2014 roku. Tym razem Seat postanowił wprowadzić dwa warianty topowego modelu różniące się od siebie głównie inną mocą silnika. Podstawowa ma 265 KM, a mocniejsza 280 KM.

5

Z zewnątrz wersja Cupra nie różni się bardzo od standardowych odmian. Z przodu zderzak zyskał charakterystyczne pięć wlotów powietrza pod atrapą chłodnicy, czarne lakierowane obramowania osłony chłodnicy, a fragment, do którego przymocowana jest rejestracja jest teraz zawsze w czarnym kolorze.

Tył auta zyskał znacznie więcej zmian. Najwyraźniejszą jest zmiana napisu na klapie bagażnika z “Leon” na “Cupra”. Obok niego znajdziemy logo tejże odmiany wraz z zaznaczeniem mocy. Tylny zderzak został przeprojektowany i zyskał nowy dyfuzor i podwójne końcówki układu wydechowego.

Oprócz tego otrzymujemy specjalnie zaprojektowane 19-calowe felgi aluminiowe, przyciemnione tylne szyby, czarne lusterka, nowe zaciski hamulcowe z napisem “Cupra”, obniżone i utwardzone zawieszenie oraz system dynamicznej kontroli zawieszenia DCC, który otrzymał tryb pracy Cupra. Jego aktywowanie utwardza amortyzatory, co daje większą kontrolę nad zachowaniem pojazdu podczas dynamicznej jazdy.

21

Podczas zeszłorocznego testu Leona z pakietem aerodynamicznym powiedziałem, że wygląda znacznie lepiej od Cupry i nieuzasadniony jest brak tej opcji w stricte sportowej wersji. Po spędzeniu trochę czasu z tym modelem niestety nadal podtrzymuję swoje zdanie.

Aby zrekompensować “gorszy” wygląd, w ofercie Seata znajdują się opcjonalne elementy dekoracyjne, dzięki którym Leon może prezentować się znacznie lepiej. Mowa o pakietach z końcówką “Line”, czyli Black Line, White Line i Orange Line, który został zainstalowany w testowanym egzemplarzu.

Wprowadzane modyfikacje nie są duże, lecz wystarczające, by całkowicie odmienić samochód. Za dopłatą 1015 zł otrzymujemy nową atrapę chłodnicy, lusterka, nowy napis Cupra na klapie bagażnika i 19-celowe felgi. Wszystkie te elementy są w kolorze pakietu – czarne, białe lub pomarańczowe. Wybierając kontrastowy kolor nadwozia można stworzyć naprawdę ciekawy wizualnie egzemplarz.

31

We wnętrzu również panuje spokój i harmonia. Podobnie jak na zewnątrz, w środku wprowadzono zaledwie kilka zmian stylistycznych, pozostawiając całość na znanym i dobrym poziomie.

Najbardziej w oczy rzucają się całkowicie nowe sportowe fotele obszyte wokół białą skórą. Ten motyw powtarza się na boczkach drzwi oraz tylnej kanapie, tworząc razem zgrane połączenie. Fotele posiadają nieco lepsze trzymanie boczne względem tych z cywilnych odmian, dzięki czemu znacznie pewniej siedzi się za kierownicą.

Oprócz tego w środku znajdziemy wszystko co w wersji FR. Mowa o 6,5-calowym wyświetlaczu systemu inforozrywki, kierownicy spłaszczonej u dołu, tempomacie czy dwustrefowej klimatyzacji. W tym egzemplarzu znalazł się dodatkowo aktywny tempomat wraz z Asystentem Pasa Ruchu. Ten drugi jest dość ciekawym gadżetem w Cuprze, gdyż nie tylko będzie nas wspierał w przypadku sytuacji kryzysowej, jak zaśnięcie lub zapatrzenie się, lecz również pomoże utrzymać auto w liniach podczas gwałtownego przyspieszenia, jeśli nie będziemy czuć się pewni.

Leona Cuprę należy pochwalić za jego wielozadaniowość. Mimo, że jest to sportowy model marki, to nadal jest to w pełni funkcjonalny Leon. Nic nie stoi na przeszkodzie, by go zestawić z wygodnym 5-drzwiowym nadwoziem, a bagażnik nie został poddany żadnym redukcjom – mieści 380 litrów przy złożonej tylnej kanapie i 1210 litrów, gdy ją rozłożymy.