41

A co właściwie napędza nową generację Leona Cupra? Inżynierowie Seata postawili na 2-litrową jednostkę TSI z turbodoładowaniem. Tak jak wspomniałem wcześniej, występuje ona w dwóch wariantach mocy – 265 KM i 280 KM. Biorąc pod uwagę, że w gamie Volkswagena model pozycjonowany jest jak Golf GTI i Octavia RS, to ilość koni mechanicznych robi spore wrażenie.

Nie inaczej jest jeśli samochód porównamy z bezpośrednimi konkurentami. Renault Megane RS Trophy (275 KM), Peugeot 308 GTI (270 KM), Kia Cee’d GT (204 KM), Ford Focus ST (250 KM) zostają tutaj w tyle, a mocniejsza jest tylko Honda Civic Type R, która na przednią oś przekłada aż 310 KM.

Testowany egzemplarz posiada moc 280 KM i moment obrotowy 360 Nm dostępny w zakresie 1 700 – 5 600 obr./min. Jak to się przekłada na osiągi? Pierwszą “setkę” osiągniemy w zaledwie 5,7 sekundy, a maksymalnie popędzimy do 250 km/h z powodu elektronicznej blokady.

2

Jak sprawuje się Cupra na drogach? To zależy od naszego aktualnego ustawienia. Do wyboru mamy cztery tryby jazdy, które zarządzają pracą silnika, zawieszenia, układu kierowniczego, a nawet układu wydechowego. W trybie Eco i Comfort samochód ma za zadanie oszczędzać paliwo i próbować zagwarantować nam nieco komfortu – z marnym skutkiem. Do prawdziwej jazdy są dwa pozostałe tryby – Sport i Cupra.

Leon błyskawicznie reaguje w nich na dodawanie gazu, acodzienna jazda to czysta przyjemność. Amortyzatory są utwardzone, a zawieszenie nie pozwala na przechylanie się w zakrętach. Tryb Cupra (oprócz czerwonego podświetlenia wnętrza) wyróżnia się dodatkowo większą swobodą w zarządzaniu tym co się dzieje z samochodem. Wyłącznie w tym ustawieniu możemy niemalże całkowicie uśpić ESP, które będzie się załączać jedynie w kryzysowych sytuacjach, a także wyłączyć ogranicznik obrotów.

Mimo zastosowania elektronicznej szpery, Leon ma problemy z trakcją. Podczas startu auto traci przyczepność zostawiając przy tym efektowne pasy na asfalcie, lecz i również cenne ułamki sekund w sprincie. Zakręty pokonuje się nim wyśmienicie, lecz nie można przesadzić z mocą – wtedy może wystąpić podsterowność.

3

Jazda 280-konnym samochodem z 2-litrowym silnikiem już sama z siebie mówi o średnim spalaniu. Z Leonem Cupra nie jest inaczej i spokojnie możemy osiągnąć ponad 20 litrów na 100 kilometrów jeśli jeździmy dynamicznie.

Podczas spokojnej jazdy w mieście z delikatnym przyspieszaniem i bez zabawy w tunelach, zużycie możemy obniżyć do około 11 litrów. W trasie jest lepiej, gdyż tutaj nie jest wyczynem zejść poniżej 8 litrów. Na autostradzie możemy liczyć na średnie spalanie na poziomie 10 litrów.

1

Nowy Seat Leon to samochód, który mnie urzekł, gdy miałem z nim pierwszy raz do czynienia kilka lat temu. Odmiana Cupra pokazała mi nowe oblicze tego hatchbacka robiąc z niego jednego z najlepszych hot-hatchy, którymi miałem okazję jeździć.

Auto wyróżnia się świetnym wyglądem (szczególnie w pakietach stylistycznych), zawieszeniem, układem kierowniczym i ogromem mocy. Daje niesamowitą frajdę z jazdy, a pokonywanie kilometrów jest tutaj przyjemnością. Nieco twardą, lecz przyjemnością.

Posiadanie Leona Cupra kosztuje 110 tysięcy złotych za wersję “265” i dokładnie 123 400 zł jeśli zdecydujemy się na wersję “280”. Za automatyczną skrzynię DSG przyjdzie dopłacić 8 tysięcy, a druga para drzwi kosztuje 1500 zł. Wyposażenia dodatkowego jest naprawdę sporo do wyboru – cena testowego egzemplarza to ok. 136 000 złotych.

Tekst i zdjęcia: Michał Śniadek