Octavia to bestseller oferowany przez Skodę. Od lat jest numerem 1 jeśli chodzi o sprzedaż i liczbę samochodów na naszych drogach. W naszym dzisiejszym teście jej najnowsza odmiana, czyli topowa RS 230.

Sportowe modele w gamie czeskiego producenta goszczą od lat. Skoda zawsze oferuje nieco bardziej usportowione wersje swoich samochodów w postaci pakietów wyglądu o nazwie Monte Carlo oraz Sport Line (w zależności od modelu) lub jako odrębny model o nazwie RS.

Octavia od czasu pierwszej generacji jest dostępna właśnie w usportowionej wersji RS. Od lat przyzwyczajeni jesteśmy do wyboru dwóch wersji różniących się rodzajem paliwa i mocą. Pod koniec 2015 roku w ofercie trzeciej generacji modelu pojawiła się dodatkowa topowa odmiana. Aby podkreślić swoją wyższość oznaczono ją RS 230, podkreślając przy tym jego moc silnika.

06

Jeśli chodzi o kwestie stylistyczne, wersja RS 230 nie różni się niczym od dotychczasowych wersji Octavii RS. Nie wprowadzano tutaj żadnych dodatków pokazujących, że jest to nieco bardziej agresywna odmiana i zachowano wszystkie dotychczasowe zalety nieco bardziej sportowego wyglądu.

Oznacza to, że znajdziemy tutaj przemodelowane zderzaki, nakładki na progi, dedykowane felgi o rozmiarze 19 cali (teraz bez dopłaty) oraz obniżone o 15 mm zawieszenie. Całość uwydatniają dwie końcówki układu wydechowego oraz pakiet Black, który w pozostałych wersjach jest darmową opcją, a teraz jest w standardzie

Wewnątrz znajdziemy scalone fotele kubełkowe, czarną podsufitkę, a także kilka akcentów z napisem RS. Zasiadając pierwszy raz w środku można odczuć wrażenie, że fotele są nieco za miękkie i kiepsko będę trzymać w zakrętach, jednak podczas jazdy jest całkowicie odwrotnie. Fotele trzymają bardzo dobrze nawet podczas wysokich przeciążeń.

Z powodu braku ingerencji w tylną część nadwozia, mimo usportowionej wersji, nadal kataloguje się pełnowymiarowym bagażnikiem. W standardowym ustawieniu z tyłu zmieścimy aż 610 litrów. Jeśli potrzebujemy przewieźć rzeczy większych rozmiarów, po złożeniu oparcia tylnej kanapy, pojemność wzrasta do 1740 litów. Lista dodatków jest bardzo długa i z tyłu możemy zastosować dodatkowe półki, siateczki na zakupy, a także podwójną podłogę.

21

Porównanie osiągów Octavii RS

na bazie wersji o nadwoziu liftback

Wersja 0-100 km/h Prędkość maks.
6MT DSG 6MT DSG
RS Diesel 8,1 s 8,2 s 232 km/h 230 km/h
RS Diesel 4×4 n/d 7,6 s n/d 228 km/h
RS 6,8 s 6,9 s 248 km/h 245 km/h
RS 230 6,7 s 6,8 s 250 km/h 249 km/h

Zmiany nastąpiły od strony technicznej. Największą z nich jest zastosowanie elektronicznie regulowanej blokady mechanizmu różnicowego przedniej osi. W odróżnieniu od pozostałych wersji Octavii RS, ta może przekazywać napęd wyłącznie na jedno koło w najbardziej szczytowych sytuacjach.

Oprócz tego całkowicie zmieniono układ wydechowy. Inżynierowie dali się ponieść fantazji, dzięki czemu teraz podczas zmiany biegów począwszy od 4000 obr./min. oraz podczas nagłego przyspieszania i redukcji, z tyłu pojazdu usłyszymy bardzo przyjemne strzelanie z rur wydechowych, czego próżno było szukać w wersji RS 220.

W topowej odmianie Octavii RS pod maską mamy znaną 2-litrową jednostkę z turbodoładowaniem. Teraz generuje ona 230 koni mechanicznych oraz 360 Nm momentu obrotowego. W RS 230 mamy do wyboru dwie przekładnie – sześciobiegową manualną lub sześciobiegową automatyczną skrzynię DSG.