41

Pod maską testowego egzemplarza znajdował się 2-litrowy boxer o mocy 150 koni mechanicznych, który zestawiony był z manualną przekładnią o 6 biegach. Zestaw ten dobrze użytkuje się na co dzień, lecz nie pasuje mi do Subaru. Auto wolno się rozpędza, a biegi wchodzą niepłynnie.

Na papierze z 2-litrowej jednostki benzynowej udało się uzyskać tylko 10,5 sekundy do “setki” i prędkość maksymalną 187 km/h. Są to wartości tak powalające, że aż chce się płakać, że są one zestawione z nazwą “Subaru”.

Na szczęście samochód jest znacznie szybszy w rzeczywistości. Podczas testu przyspieszenia wykonanego kilkukrotnie, XV rozpędził się do “setki” w czasie 9,6 sekundy, czyli o niemalże sekundę szybciej niż podaje producent.

04

W terenowym wojażach wspomaga nas symetryczny napęd na cztery koła oraz spory prześwit, wynoszący 22 cm. Na bocznych drogach XV radzi sobie bardzo dobrze. Zawieszenie świetnie absorbuje nierówności, co pozwala na pokonywanie nieutwardzonych dróg z prędkością szybszą niż u konkurentów.

Crossovery w większości przypadków jeżdżą jednak po mieście, a nie w terenie. Na szczęście w miejskiej dżungli Subaru XV sprawdza się równie dobrze – wysoka pozycja za kierownicą, dobra widoczność spowodowana cienkimi słupkami i dużymi lusterkami oraz nienaganna zwrotność powodują, że autem bardzo łatwo jest manewrować.

Podczas zakupu należy pamiętać, że XV nie jest oferowany z czujnikami parkowania. Ułatwienia parkowania ograniczają się do kamery cofania, która jest oferowana w standardzie w wersjach Comfort i Exclusive.

W kwestii spalania 2-litrowa jednostka benzynowa wypada średnio. Jest to starsza konstrukcja niż ta chociażby w modelu BRZ, co przekłada się na wyższe wyniki.

Już sam producent potwierdza tę tezę w swoim oficjalnym katalogu. Jego zdaniem auto w tej konfiguracji powinno zużyć w mieście 9 litrów benzyny na 100 km. W warunkach testowych udało mi się osiągnąć zbliżony wynik. Komputer pokładowy wskazał 9,6 l/100km.

Sporą ilość testu spędziłem w trasie. Jadąc z Krakowa do Łodzi, na odcinku 250 kilometrów samochód zużył już tylko 6,8 litra na każde 100 kilometrów, co jest tylko 1l więcej niż podaje producent. Jadąc na autostradzie spalanie drastycznie wzrasta – 9,6 l to wynik bardzo oszczędny.

Średni wynik w całym teście wyniósł 7,7 l i był mierzony na odcinku aż 700 kilometrów. Ten jest najbardziej zbliżony do wartości producenta, który podaje zużycie w cyklu mieszanym na poziomie 7,0 l.

Szczegółowe wyniki spalania tradycyjnie poniżej.

02

Subaru XV to bardzo udany samochód. Ma niebanalny wygląd, który można zestawić z ciekawie wyglądającym jaskrawym kolorem nadwozia oraz bardzo dobre właściwości jezdne. Auto dobrze spisuje się na drogach, lecz jego problemem są bardzo słabe jednostki napędowe.

Drugim problemem jest cena zakupu. Cennik zaczyna się od 19 000 €, a testowa wersja Comfort to już wydatek 23 500 €. Jest to już kwota nieznacznie niższa od ceny większego Forestera z tym samym silnikiem, a dodatkowo u polskiego dystrybutora cennik podany jest w Euro i ostateczna cena zakupu jest zależnego od aktualnego kursu walut.

Tekst i zdjęcia: Michał Śniadek

Cena: od 19 000 €
Cena testowego egzemplarza: 23 500 €

Plusy Minusy
  • Bogate wyposażenia
  • Dobre właściwości jezdne
  • Ciekawe warianty kolorystyczne
  • Niska pojemność bagażnika
  • Kiepskie osiągi
  • Niedokładna regulacja głośność systemu audio
Pomiary spalania
Cykl Śr. zużycie paliwa Mierzony dystans Śr. prędkość Lokalizacja
Miasto: 9,6 l / 100 km 50 km śr. 37 km/h Łódź
Mieszany: 7,7 l / 100 km 700 km śr. 65 km/h woj. łódzkie
Trasa: 6,8 l / 100 km 250 km śr. 84 km/h Łódź-Kraków
Autostrada: 9,6 l / 100 km 60 km śr. 129 km/h Autostrada A1

2015 Subaru XV –  zdjęcia z naszego testu