SONY DSC

Gama jednostek napędowych w CC nie jest tak szeroka jak w przypadku innych modeli marki. Dostępne są trzy silniki benzynowe oraz dwa silniki wysokoprężne. Na uwagę zasługuje potężne 3,6-litrowe benzynowe V6 o mocy 300 koni mechanicznych oraz fakt, że tylko najmocniejsze wersje mają możliwość doposażenia o napęd na cztery koła.

Skupmy się jednak na testowym egzemplarzu. Auto otrzymało 2-litrowy silnik TSI o mocy 210 KM oraz 280 Nm momentu obrotowego w połączeniu z 6-biegową skrzynią DSG. Przy tej konfiguracji producent deklaruje przyspieszenie do 100 km/h w czasie 7,6 sekundy, co jest wartością bardzo dobrą w przypadku samochodu tego gabarytu. Jedną z pierwszych rzeczy jakie zrobiłem, gdy otrzymałem ten samochód, to właśnie to sprawdziłem.

Warunki pogodowe jednak nie sprzyjały, gdyż termin testu miałem pod znakiem ciągłych opadów deszczu. To mnie jednak nie powstrzymało i z pełnym bakiem oraz kilogramami elektroniki na pokładzie udałem się na odcinek testowy. Test przyspieszenia został przeprowadzony w czterech konfiguracjach i powiem jedynie, że było szybciej niż podaje producent, a szczegóły tradycyjnie na YouTube.

SONY DSC

Podczas jazdy CC w tej wersji nie da się narzekać na brak mocy. Auto przyspiesza w dowolnym momencie i zawsze jest gotowe by atakować kolejne TIR-y na autostradzie. Pomaga w tym również dwusprzęgłowa skrzynia biegów DSG, która bardzo dobrze radzi sobie ze zmianą biegów, w dodatku niemalże natychmiastowo.

Nie mogę jednak pochwalić zawieszenia. Byłem niemiło zaskoczony jego głośną i chaotyczną pracą. CC kiepsko sobie radzi z nierównościami, nawet niezbyt dużymi. Jego pracę mogę porównać z tym z Opla Insignii przed faceliftingiem, którym aż strach wjeżdżać na drogi wyjazdowe z miast.

A jak wygląda kwestia spalania? Podobnie jak w przypadku testowanego Golfa R wartości te nie są małe. Podczas sprawdzenia CC na dystansie aż 2480 kilometrów jego średnie spalanie wyniosło aż 10,8 litra na 100 km. Podczas jazdy w mieście wynik wzrósł do 11,9, a w trasie udało mi się zejść do 5,5 litra. W tym ostatnim bardziej realne są jednak wartości około 6 litrów.

Z innych rzeczy, o których chciałbym wspomnieć na temat CC, czołowe miejsce zajmuje kamera cofania. Ten gadżet jest oczywiście opcjonalnym wyposażeniem, lecz bardzo przydatnym podczas manewrowania tym prawie 5 metrowym autem. W dodatku jego ukryta lokalizacja w logo marki skutecznie chroni przed zabrudzeniami, dzięki czemu jest zawsze czysta.

Inną rzeczą jest opcjonalny szyberdach. To bardzo fajny gadżet, który nie tylko poprawia przyjemność z jazdy, lecz również wygląd zewnętrzny samochodu. W przypadku małych aut uzasadnione jest, że się on nie otwiera, lecz nie widzę sensu, czemu w przypadku CC jest on jedynie uchylny, a nie w pełni otwierany/rozsuwany.

Tradycyjnie szczegółowe raporty spalania pod testem.

SONY DSC

Od kiedy oferta Volkswagena poszerzyła się o Passata CC, stałem się jego fanem. Na tamte czasy, oferowane czterodrzwiowe coupe było przełomem i bardzo szybko stało się hitem. Tydzień spędzony z aktualną odsłoną tego auta utwierdził mnie w przekonaniu, że genialnym pomysłem było połączenie sportowego coupe z rodzinnym samochodem.

Auto bardzo wyróżnia się w tłumie, niczym superszybkie dwudrzwiowe coupe, jednak nadal jest w pełni funkcjonym autem z tylnymi drzwiami i olbrzymią ilością miejsca w środku. Odstrasza mnie nieco jego design wnętrza, lecz jeśli dla kogoś nie jest to problemem, śmiało mogę go polecić.

Tekst i zdjęcia: Michał Śniadek

Cennik Volkswagen CC [23.04.2015]

Plusy

  • ładne, nowoczesne nadwozie
  • dynamiczny silnik
  • bardzo dobra skrzynia biegów

Minusy

  • wygląd wnętrza
  • praca zawieszenia
  • jedynie uchylny szyberdach

Pomiary spalania:

  • Mieszany: 6.0 l (śr. 49 km/h, 80 km)