Sercem testowanego egzemplarza była 2-litrowa jednostka TSI generująca 220 KM i 350 Nm. Została ona zespolona ze skrzynią automatyczną DSG o sześciu przełożeniach. Do wyboru jest również wersja z manualną przekładnią o tej samej liczbie biegów.

Wybór 220-konnej jednostki i skrzyni automatycznej pozwala osiągnąć pierwszą “setkę” w 6,5 sekundy i rozpędzić się maksymalnie aż do 244 km/h. Wersja z ręczną skrzynią w sprincie do pierwszych 100 km/h pozwala na ten sam czas co DSG, lecz jest od niego szybsza – rozpędza się maksymalnie do 246 km/h. Teoretycznie jest również oszczędniejsza i na papierze spala o 0,3 l/100 km mniej paliwa.

Napęd w każdej konfiguracji przekazywany jest wyłącznie na przednią oś, lecz to nie pogarsza w żadnym wypadku właściwości jezdnych. Niskie nadwozie powoduje, że jego środek ciężkości jest umieszczony bardzo nisko podłoża, co w następstwie przekłada się na lepsze prowadzenie.

Warto wspomnieć również o bardzo dobrym dźwięku silnika, szczególnie powyżej 3500 obr/min oraz o okazjonalnych lekkich strzałach z rur wydechowych. Ten samochód został stworzony do dawania radości z jazdy i jest w tym rewelacyjny.

Scirocco prowadzi się niczym przyklejone do asfaltu i zachęca do szybszej jazdy. Kierowca ma do wyboru między trzema trybami jazdy – Normal, Comfort i Sport. Każdy z nich adekwatnie do swojej nazwy wpływa na twardość zawieszenia DCC i układu kierowniczego oraz oddziałuje na czas reakcji na pedał gazu.

Zmiana ustawienia na Sport nie zmienia auta diametralnie w samochód wyścigowy i nie oznacza, że nie możemy z niego korzystać podczas jazdy na drogach publicznych. Samochód staje się wtedy twardy i bardziej przewidywalny, lecz nie czuć przesadnego dyskomfortu. Osoby, które planują korzystać z tego auta na co dzień, mogą odczuwać dyskomfort dopiero na drogach o nieco gorszym stanie nawierzchni. Inaczej ma się sytuacja w pozostałych dwóch trybach, które zmieniają samochód nieco bardziej w Golfa.

Decydując się na zakup dwulitrowej jednostki nie należy wymagać niskich wyników spalania, szczególnie przy szybszej jeździe. Jazda na autostradzie może bez większego problemu przełożyć się na spalanie na poziomie 10-11 litrów. Spokojna jazda po mieście przełoży się natomiast na około 8 litrów na 100 kilometrów, a w cyklu mieszanym należy oczekiwać ok. 7 l.

Pomiary spalania
 Cykl Śr. zużycie paliwa Mierzony dystans Śr. prędkość Lokalizacja
Miasto: 8,2 l / 100 km 30 km śr. 32 km/h Łódź
Mieszany: 7,6 l / 100 km 400 km śr. 49 km/h woj. łódzkie
Trasa: 7,1 l / 100 km 120 km śr. 79 km/h Łódź-Koluszki-Łyszkowice
Autostrada: 10,3 l / 100 km 100 km śr. 121 km/h autostrada A2

Scirocco to najciekawszy sportowy model w gamie Volkswagena. Nie jest on najszybszy, najmocniejszy czy najgłośniejszy, lecz nadrabia świetnym wyglądem, bardzo dobrą pozycją za kierownicą i prowadzeniem na najwyższym poziomie.

Auto sprawdza się idealnie w roli do jakiej zostało stworzone. Jest to średniej wielkości samochód dla młodych, mający zagwarantować przyjemność z jazdy i przykuwać wzrok płci przeciwnej, jednocześnie nie rezygnując z bogatego wyposażenia, łatwości prowadzenia i poprawności jaka za tym idzie.

Mimo wielu lat na rynku, auto nadal bardzo dobrze się prezentuje i ciężko jest się mu zestarzeć. Irytować może natomiast przestarzały już wygląd wnętrza i brak najnowszych gadżetów znanych z Golfa czy Passata. Jakby nie patrzeć, jest to jednak Golf sprzed 10 lat.

Tekst i zdjęcia: Michał Śniadek

Cena: od 90 190 zł
Cena testowanego egzemplarza: 150 210 zł

Plusy Minusy
  • Niestarzejący się wygląd zewnętrzny
  • Bogata gama jednostek napędowych
  • Pakiet stylistyczny R-Line dający namiastkę topowej wersji “R”
  • Cztery oddzielne fotele jak w prawdziwym coupe
  • Prowadzenie i osiągi
  • Przestarzały wygląd wnętrza
  • Brak najnowszych udogodnień znanych m.in. z Golfa VII
  • Wysoka cena dobrze wyposażonej wersji

2016 Volkswagen Scirocco R-Line 2.0 TSI 220 KM – zdjęcia z naszego testu

{{thumb90}}
{{thumb90}}
{{thumb90}}
{{thumb90}}
{{thumb90}}
{{thumb90}}
{{thumb90}}
{{thumb90}}
{{thumb90}}
{{thumb90}}
{{thumb90}}
{{thumb90}}
{{thumb90}}
{{thumb90}}
{{thumb90}}
{{thumb90}}
{{thumb90}}
{{thumb90}}
{{thumb90}}
{{thumb90}}
{{thumb90}}
{{thumb90}}
{{thumb90}}
{{thumb90}}