Skoda rozpoczyna podbój segmentu dużych SUV-ów. Mieliśmy okazję przekonać się jak sprawdza się Kodiaq na drogach słonecznej Majorki.

Czeski producent kontynuuje podbój kolejnych rynków, a ich najnowszą propozycją jest duży SUV o nazwie Kodiaq. Swoją nazwę zawdzięcza malowniczej miejscowości położonej na Alasce.

Z zewnątrz samochód wygląda bardzo dynamicznie i nowocześnie. Jego design to interesujące połączenie ogromnego, masywnego nadwozia z elementami znanymi z ostatnio odświeżonego modelu marki – Skody Superb. Całość prezentuje się zadziwiająco dobrze i gwarantuje pozytywne przyjęcie auta przez przyszłych klientów.

Jedyne do czego się nie przekonałem to położenie świateł przeciwmgielnych, które mają również za zadanie doświetlanie zakrętów. Są one umiejscowione dosyć niestandardowo – zamiast nisko w zderzaku, od razu pod głównymi reflektorami.

skoda-kodiaq-majorka-21

Zasiadając w środku jeszcze bardziej dostrzegamy, że Kodiaq to nie małe auto. Ilość miejsca we wnętrzu jest ogromna i jest nadzwyczaj przestrzennie. W przednim rzędzie do dyspozycji są wygodne fotele regulowane całkowicie elektrycznie, co wraz z kierownicą regulowaną w dwóch płaszczyznach pozwala na precyzyjne dobranie odpowiedniej pozycji. Z tyłu miejsca również jest pod dostatkiem i nawet osoby pokroju 2 metrów wzrostu nie mają prawa mówić o braku miejsca na nogi czy głowę.

Skoda Kodiaq to samochód pokrewny z nowym Volkswagenem Tiguanem. To co przemawia na korzyść czeskiej propozycji jest opcjonalny, trzeci rząd siedzeń. Są to oczywiście miejsca dodatkowe, skierowane do korzystania przez najmłodszych pasażerów. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby podróżowali tam dorośli, lecz w dłuższych trasach może to być niekomfortowe.

Kokpit jest utrzymany w tym samym stylu co pozostałe modele marki, lecz w nieco bardziej modernistycznej formie. Najbardziej w oczy rzuca się umieszczony w centralnej części deski rozdzielczej wyświetlacz systemu inforozrywki, który płynnie komponuje się z całością. Skoda zadbała o to aby osoby w środku czuły jak najwyższy komfort i przyjemność z jazdy. Wszystkie elementy są wykonane z wysokiej jakości materiałów oraz są bardzo dobrze spasowane.

skoda-kodiaq-majorka-24

Kodiaq, jak na dużego SUV-a przystało, oferuje bardzo dużą pojemność bagażnika. Ta jest zależna od regulacji odstępu drugiego rzędu siedzeń, który możemy przesunąć o 18 cm do przodu. Decydując się na wersję 5-osobową pojemność bagażnika wynosi od 650 do 835 litrów, a po złożeniu siedzeń zwiększa się ona do 2065 litrów.

W przypadku wersji 7-osobowej nawet przy rozłożonych wszystkich miejscach pozostaje nam 270 litrów pojemności, co pozwala na przewiezienie drobnych bagaży czy walizki. Składając trzeci rząd otrzymujemy pojemność od 560 do 765 litrów, a składając również drugi rząd, wrasta ona do 2005 litrów. W tym segmencie nie znajdziemy bardziej pojemnego samochodu.