Samochody elektryczne

Skoda Element Concept – testujemy prototypowe elektryczne buggy

Dzięki uprzejmości Skody, miałem wyjątkową możliwość zapoznania się z prototypem elektrycznego buggy na bazie Citigo, stworzonego w ramach Skoda Academy.

Dzięki uprzejmości Skody, miałem wyjątkową możliwość zapoznania się z prototypem elektrycznego buggy na bazie Citigo, stworzonego w ramach Skoda Academy.

Nieczęsto mam okazję jako jeden z nielicznych dziennikarzy na świecie testować prototypowe samochody. Samochody te bardzo rzadko są przekazywane do jazd testowych z uwagi na swoją unikatowość – zazwyczaj istnieje tylko jeden egzemplarz.

Ten niecodzienny samochód powstał w ramach Skoda Academy i wykonany został w całości przez uczniów szkoły zawodowej z Mladej Boleslavi. Począwszy od 2013 roku, co roku przez wybranych studentów tworzony jest nowy samochód. W ten sposób powstał CitiJet na bazie Citigo, Funstar – pickup na bazie Fabii oraz Atero, czyli 3-drzwiowy Rapid.

Podobnie jak przy okazji ich pierwszego projektu, na warsztat zostało zabrane Citigo, lecz tym razem w wersji po liftingu. Nie stworzono jednak kolejnego samochodu dla dzieciaków z głośnym wydechem, neonami i potężnym car audio, lecz postanowiono zaszaleć i wykonać buggy z napędem elektrycznym.

Auto zostało całkowicie odmienione. Odcięty został dach, podniesiono zawieszenie, a fotele wymieniono na te z Octavii RS. Całość polakierowana została wyjątkowym lakierem Dragon Skin w połączeniu z głęboką czernią. Deska rozdzielcza i słupki A zostały dodatkowo wykończone Alcantarą.

Założeniem każdego buggy jest jazda po plażach i przy okazji możliwość odpoczynku przy zachodzie słońca. Z tego też powodu tylna część samochodu została zmieniona nie do poznania. Pod klapą bagażnika znajdziemy pokaźnej wielkości bagażnik, a w nim ogromny telewizor LCD, lodówkę, a także zasilanie 12 V i 230 V. Do udanego wieczoru wystarczy nam konsola do gier, ulubione napoje i towarzystwo najbliższych przyjaciół.

Małe Citigo na potrzeby tego projektu nie zostało jedynie zmienione z zewnątrz, ale przebudowany został również cały układ napędowy. Zamiast skromnego 1-litrowego silnika, zastosowano elektryczną jednostkę napędową o mocy 60 kW. Zestaw baterii znalazł się w miejscu oryginalnego zbiornika paliwa.

Taki napęd w połączeniu z otwartym dachem daje niesamowicie pozytywny efekt. Układ napędowy nie wydaje z siebie żadnego dźwięku, a my możemy rozkoszować się wiatrem we włosach. Mając na uwadze, że Citigo jest bardzo lekkim autem (waga zaledwie 929 kg), rozpędza się bardzo sprawnie. Na przygotowanym specjalnie torze, jazda była czystą przyjemnością.

Skoda Element to samochód, który jest kamieniem milowym projektu Skoda Academy. Pokazuje do czego jest zdolna grupa studentów, gdy da im się możliwości oraz odpowiednich nauczycieli.

W przeciągu kilku miesięcy stworzyli oni pojazd, który można od ręki wprowadzić do seryjnej produkcji. Element jest bardzo dobrze dopracowany i zadbano o każdy możliwy szczegół. Warto dodać, że nie jest to jednorazowy prototyp na pokaz, lecz w pełni sprawny samochód, podobnie jak inne projekty z tej serii.

Nie pozostaje nic innego tylko czekać na kolejny projekt. Ten pojawi się w przyszłym roku. Co tym razem powstanie? Tego nadal nie ujawniono. Osobiście marzy mi się, aby studenci pokazali młodzieżową Skodę Superb przerobioną jako 2-drzwiowe coupe z podrasowanym silnikiem i układem wydechowym.

Tekst: Michał Śniadek
Zdjęcia: Michał Śniadek, Ivo Hercik

Skoda Element Concept

Dane techniczne

Silnik
0,0

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz