Chevrolet Zora – oto nazwa Corvette z centralnie umieszczonym silnikiem

Corvette z centralnie umieszczonym silnikiem będzie zupełnie nowym modelem w gamie Chevroleta.

Corvette z centralnie umieszczonym silnikiem będzie zupełnie nowym modelem w gamie Chevroleta.

Jakiś czas temu pisaliśmy, że Corvette jaką znamy oraz zupełnie nowa wersja z centralnie umieszczonym silnikiem mają być oferowane jednocześnie. Teraz wiadomo, że w gamie modelowej będą to zupełnie dwa samochody o zupełnie innych nazwach.

Jak donoszą użytkownicy Mid Engine Corvette Forum, Chevrolet jakiś czas temu opatentował nazwę Zora na rynkach, w których sprzedawana jest aktualnie Corvette.

Zora to wyjątkowa nazwa dla wielbicieli Corvette. Pochodzi ona od nazwiska głównego inżyniera Chevroleta – Zora Arkus-Duntov, który odpowiadał za stworzenie pierwszej generacji modelu. W 1964 roku stworzył on pierwszy prototyp Corvette z centralnie umieszczonym silnikiem, gdyż uważał, że to właśnie tak powinien być umieszczony silnik w tym samochodzie. Niestety projekt nigdy nie otrzymał zgody na wejście do seryjnej produkcji.

Chevrolet Zora zadebiutuje w przyszłym roku i będzie miał zupełnie nowy wygląd oraz nowe podwozie. W odróżnieniu od dotychczasowych modeli,  będzie posiadać silnik umieszczony centralnie i w dodatku będzie on posiadał podwójne turbodoładowanie. Przecieki mówią o 4,2-litrowym silniku V8, który będzie generował 650 KM. Napęd ma być przekazywany na tylną oś za pośrednictwem 2-sprzęgłowej przekładni automatycznej lub klasycznej, 6-biegowej skrzyni manualnej.

Pojawiły się informacje, że w przyszłości ma pojawić się również mocniejsza wersja Zory wyposażona w 5,5-litrowy silnik V8 z podwójnym turbodoładowaniem i generującym moc aż 850 KM. W przypadku tego modelu, klienci mają otrzymać wyłącznie przekładnię automatyczną. 

Zdjęcia szpiegowskie nowego modelu możemy oglądać od kilku lat, a ostatnio przyłapano na testach wyścigową wersję oznaczoną przydomkiem „R”. Amerykańscy dziennikarze przewidują, że drogowa wersja będzie zaprezentowana podczas North American International Auto Show w Detroit w połowie stycznia 2019.

Chevrolet Zora R – zdjęcia szpiegowskie wyścigowej odmiany

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz