Subaru STi S209 już oficjalnie

Powstanie zaledwie 200 egzemplarzy tego 345-konnego Subaru WRX.

Powstanie zaledwie 200 egzemplarzy tego 345-konnego Subaru STi.

Do najważniejszych premier targów Detroit Auto Show 2019 zaliczyć można nową Toyotę Supra, Mustanga Shelby GT500 oraz Lexusa RC F. Nie oznacza to jednak, że są to jedyne, ciekawe samochody jakie zaprezentowane zostały podczas wydarzenia. Obecne na imprezie Subaru, zgodnie ze swoimi wieloma wcześniejszymi zapowiedziami pokazało nam STi S209.

S209 nie jest technicznie modelem Subaru. Ze względu na rozległe prace mechaniczne niezbędne do stworzenia modelu, firma homologuje go w Stanach Zjednoczonych jako model sprzedawany bezpośrednio przez STi. Mimo wszystko samochód jest niczym innym jak podkręconą wersją Subaru WRX STi.

Pod maską maszyny znalazł się turbodoładowany silnik Subaru EJ25 o pojemności 2,5-litra, generujący teraz moc około 345 koni mechanicznych. W porównaniu do standardowej wersji układu z WRX STi, jednostka ma większa turbinę oraz kompresor, co pozwoliło na uzyskanie dodatkowych 45 KM. W środku silnika umieszczone zostały kute cylindry oraz korbowody. Zmodyfikowany został także układ dolotowy oraz pompa paliwa. Zmieniony został również układ wydechowy.

Układ sprzężony jest z manualna skrzynia biegów, przekazująca moc silnika na wszystkie koła pojazdu.

Oczywiście zmiany nie dotknęły tylko jednostki napędowej. S209 posiada szersze błotniki, które spowodowały poszerzenie nadwozia o 43,2 mm. Pozwoliło to poszerzyć przedni i tylny rozstaw kół o 15,2 mm. 19-calowe kute koła BBS obute zostały w opony Dunlop, przygotowane przez firmę specjalnie z myślą o tym samochodzie.

Układ hamulcowy przygotowany został przez Brembo – z przodu wykorzystane zostały 6-tłoczkowe zaciski, z tyłu 2-tłoczkowe, do tego klocki hamulcowe wykonane zostały z materiałów o wysokim współczynniku tarcia.

Pod względem wyglądu, auto prezentuje się bardziej agresywnie niż standardowe WRX STi. Największa uwagę zwraca szeroki, przedni zderzak ze skrzydełkami po bokach. Z tyłu króluje duże skrzydło oraz cztery końcówki układu wydechowego umieszczone po bokach dyfuzora.

Największych fanów japońskiej marki z pewnością cieszy również złoty kolor felg, które można zestawić z kolorem nadwozia World Rally Blue Pearl. Oprócz niego można wybrać również Crystal White Pearl widoczny na zdjęciach i są jedyne dwa dostępne warianty kolorystyczne.

S209 trafi do sprzedaży pod koniec 2019 roku, jak na ten czas nie znamy ceny za jeden egzemplarz. Ta z pewnością nie będzie niska, ponieważ powstanie jedynie 200 modeli pojazdu.

2019 Subaru STi S209

źródło: Motor1

TEST: BMW 430i Coupe G22 - jednak zbyt duże, czy zbyt małe?

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz