Amazon potwierdza, że 4 sezon The Grand Tour będzie ostatnim

Ogłoszenie miało miejsce z okazji rozpoczęcia zdjęć do nowego sezonu zaplanowanego na 2020 rok.

Aktualizacja

Wpis był żartem primaaprilisowym. Więcej informacji w specjalnym oddzielnym wpisie.

Oryginalny post

The Grand Tour to nowy program Jeremy’iego Clarksona, Richarda Hammonda oraz James Maya. Po ich odejściu z BBC i programu Top Gear, udało im się stworzyć nowe show, które przyciąga przed ekrany dziesiątki miliony osób na całym świecie.

Okazuje się jednak, że tworzenie programu jest nieopłacalne finansowo i zakończy się wraz z emisją 4 sezonu, o który niedawno przedłużono kontrakty prezenterów. Jak podaje Amazon, każdy odcinek pochłania miliony funtów, a tylko kręcenie 3 sezonu pochłonęło łącznie aż 244 miliony. Mając na uwadze, że łącznie powstało aż 14 odcinków, daje to 17,43 mln funtów za każdy odcinek.

Jak ujawnia Amazon, najbardziej kosztowni są sami prezenterzy i ich zachcianki. Daily Mail jakiś czas temu opublikował stawki Jeremy’iego Clarksona i okazuje się, że zarabia on aż 3,5 mln za każdy wyemitowany odcinek. Hammond i May zarabiają ok. 2,5 mln za odcinek.

Mimo rezygnacji z jeżdżącego po świecie namiotu, koszty produkcji wciąż są ogromne z uwagi na zastosowane najwyższych standardów. Każdy odcinek jest nagrywany w rozdzielczości 4K, a jednocześnie wykorzystywane jest nawet 26 kamer, 7 samochodów operatorskich i 2 helikoptery. Do tego należy doliczyć koszty wynajmu samochodów, ubezpieczenia, pozwoleń do nagrywania, a także ogromne wydatki na transport sprzętu i ludzi.

Parking techniczny podczas nagrywania odcinka The Grand Tour w Detroit

O tym jak ogromnym przedsięwzięciem jest nagranie jednego materiału do The Grand Tour jest test wykonany w Detroit. Materiał ukazał się w pierwszym odcinku trzeciego sezonu i mogliśmy podziwiać Mustanga RTR, Hennessey Exorcist oraz Challengera SRT Demon. Na potrzeby jego kręcenie zamknięto łącznie 11 ulic, a bezpieczeństwa strzegło 52 policjantów. Ekipa otrzymała od miasta specjalny parking (zdjęcie powyżej) aby pomieścić swój sprzęt i samochody.

Dodatkowo Amazon musiał uiścić 4 mln dolarów opłaty na rzecz miasta Detroit za wyrządzone szkody. Amerykański gigant został również oskarżony o uszkodzenie budynków fabryki Packard, co spowodowało, że w styczniu bieżącego roku zawalił się łącznik między budynkami, który był ikoną miasta.

Drugim problemem jest piracenie nowych odcinków zamiast oglądać legalnie w primevideo.com lub poprzez usługę Amazon Prime Video. Drugi sezon The Grand Tour był najczęściej nielegalnie pobieranym programem w internecie (wygrywając nawet z Grą o Tron). Nieoficjalnie mówi się o nawet 40 milionach osób na całym świecie. Mając na uwadze, że miesięczny abonament usługi kosztuje 3,99 GBP, jest to strata ok. 160 milionów funtów.

The Grand Tour zadebiutował w listopadzie 2016 roku i jest dostępny wyłącznie w internecie poprzez primevideo.com lub usługę Amazon Prime Video. Odcinki można oglądać w przeglądarce internetowej, na ekranie smartfona lub telewizora podłączonego do internetu.

Aktualnie trwa emisja trzeciego sezonu programu, a łącznie wyemitowano już 36 odcinków. Prezenterzy mieli okazję zwiedzić już kilkanaście krajów i testować najbardziej ekstremalne oraz wyjątkowo unikalne samochody.

źródło: Amazon UK, Daily Mail

Subskrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty: