Seat Arona FR 1.5 TSI 150 KM – młody sportowiec

Oferta silnikowa Seata Arony jest stosunkowo niewielka. W wersji FR dostaniemy do wyboru jedynie dwie jednostki benzynowe – 1.0 EcoTSI o mocy 115 KM i 200 Nm oraz 1.5 TSI o mocy 150 KM i 250 Nm. Do pierwszego silnika dopasować możemy dwie skrzynie biegów – 6-biegową manualną i 7-biegową automatyczną. Druga, mocniejsza jednostka, w którą wyposażony został nasz testowy egzemplarz, połączona może zostać jedynie ze skrzynią manualną.

Oprócz wspomnianych jednostek dostępny jest jeszcze jeden, najsłabszy silnik benzynowy oraz dwa diesle, jednak przy edycji FR są one niemożliwe do wyboru. Niezależnie od tego co trafi pod maskę naszego pojazdu, napęd przekazywany będzie wyłącznie na przednią oś i nie ma jakiejkolwiek możliwości zmienienia tego.

Magia “sportowości” naszego Seata nie polega na jego silniku, bo umówmy się – 150 koni mechanicznych nie jest niczym specjalnym. Sekret tkwi w wadze pojazdu, która wynosi jedynie 1165 kg. Zatankowany do pełna bak paliwa także nie będzie wielkim ciężarem, ponieważ zmieści się do niego maksymalnie 40 litrów cieczy.

Niska waga oraz stosunkowo nie najsłabszy silnik skutkują przede wszystkim zadowalającym przyspieszeniem. W przypadku testowanej przez nas wersji z 150-konnym silnikiem i manualną skrzynią biegów sprint do “setki” wynosi 8 sekund. Prędkość maksymalna to 205 km/h. Jest to naprawdę zadowalający wynik patrząc na pojemność i ogólną moc jednostki umieszczonej pod maską.

Seat Arona świetnie sprawdza się podczas jazdy po mieście. Jego zrywność pozwala szybko ruszać na światłach oraz żwawo reagować na wszelkie zdarzenia jakie wydarzyć się mogą na drodze. Średnie spalanie w mieście w czasie naszego testu wyniosło 7,2 l/100 km, co jest zasługą m.in. systemu dezaktywacji dwóch cylindrów.

Gdy wyjedziemy na trasę z pewnością spadnie nasz komfort podróżowania przez wspomniane już wcześniej słabe wyciszenie kokpitu. Poza tym, auto w takich warunkach sprawdza się równie dobrze jak w mieście. Silnik dobrze radzi sobie przy wyższych prędkościach, a przyspieszenie pozwala na łatwe włączanie się do ruchu na drogach szybkiego ruchu. Spalanie w trasie wynosi 6,4 l/100 km.

O ile nie wyjedziemy na całkowite bezdroża, nie będziemy także narzekać na zawieszenie Arony. Chociaż nie jest ono luksusowe, to przy codziennej jeździe zdecydowanie daje radę i nie pozwoli naszym pośladkom zbytnio się poobijać. Samochód świetnie wchodzi w zakręty, nawet przy wyższych prędkościach, a układ jezdny bardzo żwawo reaguje na nawet najmniejszy ruch kierownicą. Gdybyśmy za bardzo się rozpędzili, układ hamulcowy bezproblemowo i szybko wytrąci nawet większe prędkości.

Pomiary spalania
 Cykl Śr. zużycie paliwa Mierzony dystans Śr. prędkość Lokalizacja
Miasto: 7,2 l / 100 km 30 km 36 km/h Łódź
Mieszany: 6,7 l / 100 km 100 km 41 km/h woj. łódzkie
Trasa: 6,4 l / 100 km 40 km 57 km/h woj. łódzkie

Podczas pisania tego testu przypomniało mi się stanowisko Seata na ostatnich targach Poznań Motor Show. Na podwyższeniu będącym centralnym punktem wystawy stał jeden z samochodów marki, obok pozowała bardzo młoda modelka ubrana w jeansową kurtkę i czerwone trampki. I Seata Aronę przyrównał bym właśnie do takiej dziewczyny. Nie jest to dorosła, poważna kobieta z nienagannym wyglądem i zachowaniem. Arona to licealistka imprezująca co weekend i chodząca ciągle z grupą znajomych, to młody sportowiec ze szkolnej drużyny siatkarskiej, chodzący wszędzie w dresie i skórzanej kurtce, przeznaczając większość swojego czasu na grę i zabawę.

Jest to młodzieżowe auto, którym można naprawdę nieźle poszaleć, dlatego odnajdą się w nim przede wszystkim młodzi kierowcy. Nie powinniśmy spodziewać się żadnych luksusów czy wygody, w zamian otrzymamy naprawdę niesamowitą frajdę i przyjemność z prowadzenia. Oczywiście przy okazji auto świetnie się prezentuje i nie można mu pod tym względem praktycznie nic zarzucić.

Tekst: Mateusz Zalewski
Zdjęcia: Michał Śniadek

Plusy Minusy
 • właściwości jezdne
 • atrakcyjny wygląd
 • pojemny bagażnik
 • przejrzysty system info-rozrywki
 • jakość wykonania wnętrza oraz bagażnika
 • kiepskie wyciszenie kabiny pasażerskiej

Seat Arona FR 1.5 TSI 150 KM – zdjęcia z naszego testu

Ten wpis posiada więcej niż jedną stronę:

Subskrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

One thought on “Seat Arona FR 1.5 TSI 150 KM – młody sportowiec

 • 28 kwietnia 2019 at 17:44
  Permalink

  A wrażenia z jazdy? Bo w tekście to tylko “wrażenia z siedzenia” w samochodzie i oglądu zewnętrznego chyba na parkingu.

  Reply

Dodaj komentarz