Audi zachowa jednak R8?

Pojawiła się nadzieja dla flagowego sportowego samochodu niemieckiego producenta.

Pojawiła się nadzieja dla flagowego sportowego samochodu niemieckiego producenta.

Pod koniec 2017 roku dotarła do nas smutna wiadomość, mówiąca, że Audi R8 nie doczeka się trzeciej generacji. Po czasie dotarła jednak do nas informacja, że być może samochód doczeka się swojego następcy jednak w wydaniu z całkowicie elektryczną jednostką napędową. Jak się okazuje, Audi samo nie jest pewne jaki los czeka auto, ponieważ według ostatniego wywiadu przeprowadzonego z szefem Audi Sport – Oliverem Hoffmannem – życie maszyny być może zostanie przedłużone o kolejną generację i dodatkowo pod jej maskę trafi z powrotem silnik V10.

Podczas rozmowy z portalem Autocar Hoffmann powiedział, że on i zarząd sportowego oddziału marki, robią wszystko co w ich mocy, aby przekonać władze firmy do utrzymania przy życiu 5,2-litrowej jednostki V10.

Walczymy o silnik V10 i następną generację Audi R8, jednak dla auta najważniejszą kwestią jest to jakim rodzajem jednostki będzie napędzane. W grę wchodzi pozostanie przy tradycyjnych jednostkach spalinowych bądź elektryzacja.

Oliver Hoffmann – szef Audi Sport

Największą przeszkodą przy pozostawieniu takiej jednostki jak V10 przy życiu są coraz bardziej zaostrzające się przepisy i normy. Jeżeli Audi rzeczywiście chce zbudować nową generację modelu R8, pod maskę którego trafi ten silnik, będzie musiało bardzo się napracować, aby przystosować go do nowych, restrykcyjnych norm.

Istnieje duża szansa, że Audi stworzy hybrydowy układ napędowy, który bazować będzie własnie na 5,2-litrowym silniku FSI V10. Przemawia za tym fakt, że należące do tego samego koncernu Lamborghini zamierza pozostawić sobie jednostkę V10 dla następcy Huracan, jednak silnik ten będzie częścią hybrydowego układu napędowego. Mając na uwadze, że Audi R8 oraz Lamborghini Huracan mają ze sobą dużo wspólnego istnieje prawdopodobieństwo, że niemiecka marka postąpi tak samo.

Jak widać przyszłość Audi R8 na ten czas swoi pod wielkim znakiem zapytania. Nie wiadomo czy trzecia generacja auta w ogóle powstanie, a jeśli tak, to trudno przewidzieć jaka jednostka odpowiadać będzie za napęd maszyny. Być może pojazd powstanie w limitowanej edycji z 5,2-litrowym silnikiem FSI V10 pod maską, a bazowa wersja maszyny sprzedawana będzie jako auto elektryczne.

Audi R8 E-Tron

źródło: Motor1, Autocar

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz