Samochody elektryczne

Volkswagen ID.3 oficjalnie debiutuje [zdjęcia z IAA 2019]

Oto pierwszy zbudowany od zera elektryczny samochód Volkswagena, który trafi do masowej produkcji.

Oto pierwszy zbudowany od zera elektryczny samochód Volkswagena, który trafi do masowej produkcji.

Volkswagen oficjalnie zaprezentował swój pierwszy zbudowany od początku z założenia samochód wyłącznie elektryczny, który wejdzie do masowej produkcji. Tym samym koncern wchodzi w nową erę swojej działalności, która charakteryzować się będzie większą dbałością o środowisko. Volkswagen ID.3 powstał na modułowej platformie MEB, która w przyszłości posłuży jako baza dla większej ilości aut elektrycznych.

Auto dostępne będzie w trzech różnych wariantach. Najtańsza wersja otrzyma akumulatory o mocy 45 kWh, które pozwolą na przejechanie około 330 kilometrów. Wyżej w hierarchii znajduje się limitowana edycja 1ST na pokładzie, której umieszczone zostały baterie 58 kWh, które zapewniają zasięg na około 420 kilometrów. Zaznaczmy, że na auto w tej specyfikacji złożono już 30 tysięcy zamówień. Topowa odmiana dzięki akumulatorom 77 kWh przejedzie na jednym ładowaniu nawet 550 kilometrów. Przy wykorzystaniu ładowarki 100 kW przez 30 minut powinniśmy naładować baterie do poziomu, który pozwoli na przejechanie około 290 km.

Zestaw akumulatorów umieszczony został w podłodze pojazdu, a elektryczny silnik na tylnej osi maszyny. Jednostka niezależnie od wersji auta jest taka sama i posiada moc 205 koni mechanicznych (150 kW) oraz 310 Nm. Nie wiemy w jakim czasie samochód przyspieszać będzie do 100km/h, ujawniono jednak informację o tym, że prędkość maksymalna jet ograniczona elektrycznie i wynosi 160 km/h.

Jeśli chodzi o wyposażenie, to wspomniana już limitowana wersja 1ST, która trafi do klientów jako pierwsza, posiada na pokładzie system nawigacji satelitarnej, podgrzewane przednie fotele przednie jak i kierownicę oraz 18-calowe felgi ze stopów metali lekkich. Jeżeli zdecydujemy się na droższą edycję Plus, nasze auto otrzyma dodatkowo m.in. kamerę cofania, adaptacyjny tempomat, przyciemniane szyby, matrycowe reflektory LED i 19-calowe koła. Za dodatkowo opłatą dostępny jest również system nagłośnienia Beats Premium, panoramiczny dach, czy jeszcze większe 20-calowe felgi.

Cena ID.3 z akumulatorem o najmniejszej pojemności będzie wynosić około 130 000 zł. Lepsze wersje proporcjonalnie kosztować będą więcej.

2020 Volkswagen ID.3 – zdjęcia z Frankfurt Motor Show 2019

zdjęcia: Michał Śniadek

2020 Volkswagen ID.3

źródło:, Volkswagen, Motor1

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz