Audi AI:Trail Quattro Concept – Niemcy na podbój kosmosu?

Patrząc na ten koncept auta terenowego przyszłości, nie można odmówić inżynierom Audi polotu i wyobraźni.

Na tegorocznym stoisku Audi na targach motoryzacyjnych we Frankfurcie zdecydowaniu królują dwa świeże modele z gamy RS. Są to nowe Audi RS6 oraz Audi RS7. Nie są to jednak jedyne ciekawe nowości jakie niemiecka marka przygotowała na trwające właśnie wydarzenie. W pobliżu rasowych, sportowych maszyn stoi Audi AI:Trail Quattro Concept.

Patrząc na ten pojazd wydawać by się mogło, że Audi szykuje się na podbój kosmosu, jak jednak uspakajają pracownicy marki – auto zaprojektowane zostało z myślą o poruszaniu się po naszej planecie. Maszyna łączy w sobie nie tylko off-roadowy charakter, ale również możliwość autonomicznej jazdy.

Gabarytowo auto ma 4,15 metra długości, 2,15 metra szerokości i jeździ na masywnych 22-calowych kołach z 33,5-calowymi oponami terenowymi. Prześwit wynosi 34 centymetry. W środku przewidziano miejsce na cztery osoby.

Za napęd maszyny odpowiadają cztery, całkowicie elektryczne silniki, umieszczone przy każdym z czterech kół. Dzięki takiej konstrukcji inżynierowie Audi zapewnili w samochodzie napęd na wszystkie koła bez obecności wału napędowego. Łączna moc wszystkich jednostek napędowych wynosi 434 konie mechaniczne oraz 1000 Nm.

Umieszczony na pokładzie akumulator litowo-jonowy zapewnia zasięg od 400 do 500 kilometrów na asfaltowych drogach oraz łagodnych terenach poza nimi. Jeżeli zdecydujemy się na całkowity off-road w pełni naładowana bateria starczy na pokonanie około 250 kilometrów. Warto zaznaczyć, że pomimo obecności czterech silników oraz dużego zestawu baterii, cała konstrukcja waży tylko 1,750 kilogramów.

Na drogach publicznych Audi AI:Trail Quattro Concept poruszać się może samodzielnie, dzięki komputerowi pokładowemu z 4 stopniem autonomiczności. Na drogach gruntowych przy niskich prędkościach pojazd oferuje autonomiczność trzeciego stopnia. Jeżeli jednak wybierzemy się na wycieczkę po całkowitych bezdrożach, będziemy musieli sterować maszyną za pomocą tradycyjnych pedałów i kierownicy.

Audi AI:Trail Quattro Concept – zdjęcia z IAA 2019

Aktualizacja wkrótce.

Audi AI:Trail Quattro Concept

TEST: 2020 Skoda Octavia Combi 2.0 TDI 150 KM DSG

Subskrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz