Lawrence Stroll stał się właścicielem 16,7% udziałów Astona Martina

Brytyjska marka musi przygotować się na sporą ilość zmian, jakie będą miały miejsce w najbliższym czasie.

Od dłuższego już czasu wiedzieliśmy, że Aston Martin nie radził sobie najlepiej pod względem finansowym, a dobitnym dowodem na to była ciągle spadająca wartość marki na Londyńskiej giełdzie. Przed premierą pierwszego SUV-a firmy, Astona Martina DBX, jej prezes zarządu, Andy Palmer powiedział, że prawdopodobnie będzie to najważniejszy samochód w jej historii, ponieważ jeżeli odniesie sukces, podobny do tego jaki odniosło Lamborghini Urus, to finansowo uratuje markę przed upadkiem. Jak się teraz okazuje, to nie maszyna ocali brytyjski koncern, a kanadyjski miliarder.

Lawrence Stroll w świecie motoryzacji znany jest głównie z tego, że jest właścicielem zespołu Racing Point startującego w wyścigach Formuły 1. Kanadyjczyk nabył 16,7% udziałów przedsiębiorstwa za 182 miliony funtów brytyjskich, a w przyszłości w jego ręce trafi jeszcze większa część marki, ponieważ docelowo posiadać ma 20% wartości firmy. Dla samego Astona Martina jest to wstęp do wielu zmian.

Przede wszystkim Lawrence Stroll stanie się prezesem firmy, a z funkcji tej zdjęty zostanie Penny Hughes, który całkowicie pożegna się z brytyjską marką. Wspominany już Andy Palmer pozostanie dalej prezesem rady zarządu. Ponadto od 2021 roku zespół Racing Point zacznie startować pod nazwą Aston Martin F1, co oznacza rozwód brytyjskiej firmy z Red Bull, współpraca obu marek zakończyć ma się wraz z premierą Astona Martina Valkyrie i Valhalla.

Stroll chce ponadto odciągnąć Astona Martina od szybkiego rozwoju w kierunku elektromobilności, a marka skupić ma się na produkcji samochodów z centralnie umieszczonymi silnikami. Oznacza to, że planowane stworzenie podmarki Lagonda, która produkować miała samochody czysto elektryczne zostanie odłożone w czasie. Na wiosnę tego roku przeprowadzone mają zostać również ciecia finansowe, które pozwolą zaoszczędzić firmie nawet 10 milionów funtów rocznie, wiązać się to jednak będzie z redukcją etatów w przedsiębiorstwie.

2020 Aston Martin DBX

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

źródło: Carscoops

TEST: 2020 Audi RS6 Avant C8 - omówienie modelu i jazda próbna

Subskrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz