2021 BMW Serii 5 – pierwsze spojrzenie na odświeżony model

Nadchodzi całkowicie odświeżona Seria 5.

Najbardziej zauważalną zmianą odświeżonego modelu jest wygląd zewnętrzny. Nadwozie otrzymało całkowicie nowy wyraz na rok 2021. Z przodu pojawił się nowy grill (o dziwo nieprzesadnie duży), który jest szerszy i bardziej muskularny. Reflektory mają nowy design zarówno z przodu, jak z tyłu, zderzaki zostały nieco przestylizowane i wymieniono końcówki układu wydechowego.

Niewielkie zmiany w pozostałych kwestiach spowodowały, że całość auto jest bardziej aerodynamiczne. BMW chwali się, że w wariancie hybrydowym 530e, współczynnik oporu powietrza wynosi tylko 0,27. Flagowy model, wersja M550i z silnikiem V8, posiada teraz w standardzie pakiet aerodynamiczny, by gwarantować jak najlepsze właściwości jezdne.

We wnętrzu zmiany nie są rewolucyjne. Całość wygląda na pierwszy rzut oka po prostu tak samo. Od teraz w standardzie otrzymamy 12,3-calowy wyświetlacz systemu inforozrywki, który w swojej najnowszej odsłonie wpiera Android Auto oraz Apple CarPlay, dzięki czemu możemy korzystać z funkcjonalności smartfona podczas jazdy. Wyświetlacz za kierownicą od teraz również znajdziemy w każdym modelu bez dopłaty.

W kwestii napędu, wszystkie warianty wyposażone w 6-cylindrowe silniki będą teraz wyposażone w miękką hybrydę wykorzystującą układ 48V i elektryczną sprężarkę. Pozwoli to na bardziej płynną jazdę, szybszą reakcję podczas ruszania i mniej nachalny system start-stop. Dodatkowo teraz będziemy mogli się poruszać z prędkością nawet 160 km/h z całkowicie wyłączonym silnikiem.

Wariant hybrydowy 530e otrzymał nową generację układu napędowego z aktualnego 330e. Oznacza to, że całość generuje teraz o 40 KM oraz posiada baterię o podniesionej pojemności do 12 kWh. Moc jednostki spalinowej wynosi 184 KM / 300 Nm, a elektryczny silnik generuje dodatkowe 109 KM / 265 Nm. Przeliczona realna moc to teraz 292 KM i 420 Nm.

Nowością jest wariant 545e xDrive. Ten wejdzie do sprzedaży w listopadzie 2020 roku i będzie dostęny wyłącznie jako sedan z napędem na wszystkie koła. Posiadał będzie 3-litrowy, 6-cylindrowy silnik benzynowy o mocy 286 KM oraz 450 Nm maksymalnego momentu obrotowego, który wpierany będzie elektryczną jednostką o mocy 109 KM i 265 Nm. Łączna moc zestawu w tej konfiguracji to aż 394 KM i 600 Nm, dzięki czemu auto będzie w stanie przyspieszyć od 0 do 100 km/h w 4,7 sekundy.

Flagowym modelem na początku będzie M550i xDrive. Źródłem napędu będzie 4,4-litrowy silnik V8 o łącznej mocy 530 KM i 750 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Na pokładzie nie znajdziemy elektrycznych wspomagaczy w żadnej formie. Auto będzie przyspieszać do „setki” w 3,8 sekundy spełniając przy tym wszystkie aktualne normy emisji spalin.

Jak można się spodziewać, nowa „piątka” będzie posiadać szereg systemów bezpieczeństwa, których większość będzie oferowana w standardzie. Na pokładzie nie zabraknie systemu ostrzegania przed zjechaniem z pasa ruchu, systemu monitorowania martwego pola, systemu ostrzegania przed najechaniem na poprzedzający pojazd i wiele więcej. Opcjonalnie można zakupić tempomat adaptacyjny, system wspomagania jazdy w korku, który umożliwia jazdę bez użycia rąk oraz przedni system ostrzegania o przekroczeniu pasa ruchu.

Auto wejdzie do sprzedaży już za kilka tygodni. Ceny w Polsce nie zostały jeszcze ogłoszone.

2021 BMW Serii 5

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

TEST: BMW 430i Coupe G22 - jednak zbyt duże, czy zbyt małe?

Subskrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz