Oblicz ile zaoszczędzisz na ubezpieczeniu od Odpowiedzialności Cywilnej

Każdy kierowca chciałby zaoszczędzić na utrzymaniu samochodu tak dużo, jak się da. Podpowiadamy w jaki sposób możesz wykorzystać obliczanie OC do obniżenia wydatków na auto.

Ubezpieczenie OC – dlaczego jest potrzebne?

Ubezpieczenia od Odpowiedzialności Cywilnej to obowiązek każdego posiadacza pojazdu. Polisa OC chroni z zasady osoby, które mogą ucierpieć w wyniku zdarzenia spowodowanego przez Ciebie jako posiadacza OC. Dzięki niemu konieczność zapłaty rekompensaty za poniesione szkody nie spadnie na Twoje barki.  

Niestety, jak wynika z danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG), wciąż wielu kierowców rezygnuje z zakupu tej polisy. Co roku do UFG napływa kilka tysięcy zgłoszeń dotyczących braku obowiązkowego OC. W takiej sytuacji to Fundusz wypłaci rekompensatę poszkodowanym, ale sprawca zobowiązany będzie do zwrotu wypłaconych odszkodowań.

Jakie są skutki braku OC?

Skutki braku OC mogą być dotkliwe nie tylko w momencie, gdy dojdzie do wypadku lub stłuczki. Problem pojawi się już podczas rutynowej kontroli drogowej. I chociaż od 1 października 2018 roku kierowcy nie mają obowiązku posiadania przy sobie poświadczenia o wykupieniu polisy OC, to taką informację bardzo łatwo zweryfikować. Wszystkie dane na temat aut są gromadzone w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Funkcjonariusze policji mają do niej dostęp, dzięki czemu możemy otrzymać wysoką karę pieniężną. Jej wysokość uzależniona jest od tego, jak długo trwa okres braku ochrony. W 2020 r. najniższa kara wynosi 1040 zł, natomiast najwyższa – aż 5200 zł.

Ile można zaoszczędzić na zniżkach?

Jak widać, rezygnacja z zakupu polisy OC wcale nie prowadzi do oszczędności, a wręcz przeciwnie. Jak w takim razie możesz zaoszczędzić na ubezpieczeniu? Przede wszystkim dopasowując ochronę do swoich potrzeb. Najłatwiej zrobisz to, obliczając OC w kalkulatorze dostępnym na stronie wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. W ten sposób poznasz wysokość składki jeszcze przed podpisaniem umowy, a to pozwoli Ci na porównywanie różnych ofert. Dzięki temu upewnisz się, że nie przepłaciłeś.

OC w pakiecie

Ubezpieczenia zawsze warto kupować w pakiecie. W wielu przypadkach podjęcie decyzji o zakupie dodatkowo np. AC lub assistance zapewni Ci znacznie szerszą ochronę bez radykalnego zwiększania wydatków.  

TEST: BMW 430i Coupe G22 - jednak zbyt duże, czy zbyt małe?

Subskrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz