Ioniq jest od teraz sub-marką Hyundaia

Południowokoreański koncern dodatkowo zapowiedział trzy kolejne modele spod szyldu Ioniq.

Koncerny samochodowe czasem decydują się na stworzenie swoich sub-marek, aby podnieść sprzedaż poszczególnych modeli, a co za tym idzie zwiększyć swój zysk. Z reguły wiąże się to z oddzieleniem samochodów klasy premium od typowych pojazdów dla ludu lub wariantu nastawionych na sport, a przykładem może być m.in. Polestar należący do Volvo, Cupra od Seata, Alpine od Renault, czy też Genesis spod szyldu Hyundaia. Tym razem południowokoreański koncern postanowił stworzyć specjalną sub-markę oferującą wyłącznie pojazdy elektryczne.

Nazwa Ioniq pochodzi od linii hybrydowych i elektrycznych samochodów Hyundaia, które są dostępne w wersji czterodrzwiowej typu fastback, a od teraz będzie rozwijała się jako podrzędna marka oferująca „wrażenia z jazdy samochodem elektrycznym zorientowane na klienta”. Z tej okazji południowokoreańska marka oprócz specjalnego pokazu świateł w London Eye, zapowiedziała również trzy nowe modele spod szyldu Ioniq.

Pierwszym z nich będzie Ioniq 5, czyli średniej wielkości elektryczny crossover, który został oparty na koncepcyjnym Hyundaiu 45, który zadebiutował w zeszłym roku na targach motoryzacyjnych we Frankfurcie i ma zostać zaprezentowany w 2021 roku. Kolejnym z nich jest Ioniq 6 bazujący na pojeździe koncepcyjnym Prophecy, a data jego premiery została wyznaczona na 2022 rok. Ostatnim z całej trójki jest potężny SUV Ioniq 7, który pojawi się na początku 2024 roku.

Nowe modele Ioniq będą również oparte na nowej platformie Electric Global Modular Platform, która pozwoli na szybkie ładowanie i „duży” zasięg, choć Hyundai nie ujawnił szczegółów w tej sprawie. Marka twierdzi również, że nowe samochody Ioniq będą miały „inteligentną przestrzeń życiową” z wysoce regulowanymi fotelami, łącznością bezprzewodową i unikalnymi funkcjami, takimi jak schowek w formie szuflady.

Wprowadzenie nowej sub-marki jest dużym krokiem naprzód dla południowokoreańskiej marki, a co więcej działanie to pomoże zrealizować założenia „Strategii 2025”, według której marka zamierza sprzedać 560 000 samochodów akumulatorowo-elektrycznych. Jeśli Hyundaiowi uda się zrealizować ten cel, to stanie się on trzecim co do wielkości producentem samochodów przyjaznych dla środowiska na świecie.

2019 Hyundai Ioniq Hybrid – zdjęcia z naszego testu

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Źródło: Hyundai via Motor1

TEST: BMW 430i Coupe G22 - jednak zbyt duże, czy zbyt małe?

Subskrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz