Poznajcie nietypowy model HiPhi X

Będzie to w pełni elektryczny crossover oferujący napęd na tylną oś oraz na wszystkie koła.

Będzie to w pełni elektryczny crossover oferujący napęd na tylną oś oraz na wszystkie koła.

Chiński rynek samochodowy jest dość specyficzny, a same debiutujące na nim modele wyglądają co najmniej oryginalnie, choć często trafniej byłoby określić je jako dziwne. Niedawno zaprezentowany został pojazd koncepcyjny Wuling Hong Guang X, który być może trafi na rynek międzynarodowy, a teraz możemy przyjrzeć się nowemu elektrycznemu crossoverowi należącemu do innej chińskiej marki.

Prawie rok temu nowa marka samochodów HiPhi, należąca do firmy Human Horizon, zaprezentowała swój pierwszy pojazd koncepcyjny, a niedawno do sieci trafiły pierwsze zdjęcia prezentujące nadwozie jego produkcyjnej wersji. Tak jak koncepcja, będzie on elektrycznym crossoverem o podobnym kształcie, co nieudany Faraday Future FF91 i trafi na linie produkcyjne w chińskiej prowincji Jiangsu.

Najciekawiej przedstawiają się drzwi HiPhi X, które są połączeniem „skrzydeł mewy” z tradycyjnymi drzwiami. W porównaniu z tymi drugimi, zastosowanie takiego wejścia do pojazdu może rzeczywiście być praktyczniejsze, lecz nadal przegrywa z wcześniej wspomnianymi „skrzydłami”. Należy również wspomnieć, że zastosowanie nietypowych drzwi nadaje modelowi dość dziwaczny wygląd, który z pewnością odstraszyłby wielu kupujących na rynkach zagranicznych.

Niestety do sieci nie trafiły zdjęcia wnętrza maszyny, więc możemy bazować jedynie na fragmentach kokpitu widocznych na pozostałych fotografiach. Możemy na nich zobaczyć, że będą dostępne dotykowe elementy sterujące klimatyzacją, regulacją i ogrzewaniem siedzeń oraz chłodzeniem tylnych drzwi. Dodatkowo HiPhi X zaoferuje aż 6 foteli ustawionych w trzech rzędach, w czym pierwsze dwa zaoferują nam funkcje wentylacji, ogrzewania i masażu. W przeciwieństwie do pojazdu koncepcyjnego, wersja produkcyjna otrzymała tradycyjne lusterka boczne, które zastąpiły wcześniejsze kamery.

Nie wiemy, jaką moc zaoferuje nam elektryczny crossover, lecz Human Horizon zapowiedziało, że HiPhi X otrzyma napęd na tylną oś oraz opcjonalnie na wszystkie koła, a jego najpotężniejszy wariant pozwoli wykonać sprint 0-96 km/h w zaledwie 3,9 sekundy. Dodatkowo na pokład maszyny trafi wiele zestawów akumulatorów, a najmocniejszy z nich o pojemności 96 kWh pozwoli nam przejechać co najmniej 610 km według cyklu NEDC.

Chińska firma dodała również, że ​​nawiązała współpracę z Microsoftem w celu opracowania systemu sztucznej inteligencji dla pojazdu. HiPhi X oferować będzie także funkcję półautonomicznej jazdy 3 poziomu, czy też bezprzewodowe aktualizacje.

HiPhi X trafi na rynek chiński w pierwszej połowie przyszłego roku.

2021 HiPhi X

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Źródło: Carscoops

TEST: BMW 430i Coupe G22 - jednak zbyt duże, czy zbyt małe?

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz