Porsche Taycan w nowym roku modelowym przyniesie ze sobą wiele zmian

Niemiecki sedan będzie jeszcze szybszy, zaoferuje nam potężniejszą ładowarkę oraz kilka funkcji „na żądanie”.

Porsche Taycan zadebiutowało zaledwie rok temu, więc mało kto spodziewałby się, że nowy rok modelowy przyniesie ze sobą sporo zmian. Jednak niemiecka marka ponownie nas zaskoczyła, a przyszłoroczne modele zaoferują nam spory zastrzyk wydajności, nowe kolory, mocniejszą ładowarkę oraz możliwość zakupu opcjonalnych funkcji w ramach miesięcznego abonamentu.

Jeżeli uwielbiasz szybką jazdę, to nowy rok modelowy z pewnością przypadnie Ci do gustu. Topowy wariant Porsche Taycan Turbo S otrzymał spory zastrzyk wydajności, dzięki czemu jego czas sprintu 0-200 km/h został skrócony do 9,6 sekund, co stanowi zysk o 0,2 sekundy względem zeszłorocznej wersji. Dodatkowo wpłynęło to na czas pokonania dystansu ćwierć mili, który zajmuje teraz sedanowi zaledwie 10,7 sekundy,

Nie jest to jednak jedyna zmiana, jaką przyniesie ze sobą kolejny rok modelowy. Taycan otrzyma również opcjonalny kolorowy wyświetlacz head-up który pozwoli wyświetlać zarówno nawigację, miernik mocy, jak i dodatkowe opcje, które zostały wstępnie wybrane przez kierowcę. Wyświetlacz został podzielony na trzy sekcje, a mianowicie ekran główny oraz wyświetlacz stanu samochodu, który został wyposażony również w tymczasową dodatkową zawartość, którą kierowca może dostosować do swoich potrzeb.

Jeżeli zdecydujesz się na wersję z pneumatycznym zawieszeniem, to otrzymasz dodatkowo funkcję Smartlift, która pozwoli kierowcy na ustawienie momentu, w którym przód pojazdu ma zostać automatycznie podniesiony, co mogliśmy zobaczyć również w modelu Corvette C8. Jednak Porsche zaoferuje również możliwość automatycznego dostosowania wysokości pojazdu podczas jazdy autostradą, aby zapewnić jak największy komfort i wydajność Taycana.

Zmian doczeka się także sam system ładowania, który otrzymał opcjonalną ładowarką pokładową o mocy 22 kW, dzięki czemu czas ładowania akumulatora został skrócony o połowę w porównaniu ze standardową ładowarką o mocy 11 kW. Dodatkowo w celu zwiększenia żywotności baterii, Porsche wprowadziło ograniczenie mocy ładowania do około 200 kW.

Ciekawą nowością jest wprowadzenie „funkcji na żądanie”, które związane są z możliwością bezprzewodowego aktualizowania oprogramowanie pojazdu. Kierowca może zakupić opcjonalną funkcję w ramach miesięcznego abonamentu, w tym system Active Lane Keep Assist za 19,50 euro, czy też Porsche Intelligent Range Manage za 10,72 euro. Oczywiście istnieje również możliwość stałego wykupienia tych funkcji, lecz cena wzrasta wtedy odpowiednio do 808,10 i 398,69 euro. Wyjątkiem jest funkcja wspomagania kierownicy Plus, której nie możemy nabyć w ramach miesięcznej subskrypcji.

Dopełnieniem zmian na nowy rok modelowy jest standardowe radio cyfrowe, opcjonalny pakiet Carbon Sport Design dla wszystkich wersji Taycan oraz siedem nowych kolorów do wyboru: Ice Grey Metallic, Coffee Beige Metallic, Mahogany Metallic, Chalk, Neptune Blue, Cherry Metallic i Frozenberry Metallic.

Porsche otworzy swoje książki zamówień na Taycana 2021 w połowie września, zaś w salonach pojawi się on dopiero miesiąc później.

2021 Porsche Taycan Turbo S

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Źródło: Porsche via Motor1

TEST: BMW 430i Coupe G22 - jednak zbyt duże, czy zbyt małe?

Subskrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz