Nowa generacja Volkswagena Passata zadebiutuje w 2023 roku

Nowa odsłona przyniesie ze sobą kilka zmian, a najważniejszą z nich będzie ujednolicenie modelu na całym świecie.

Nowa odsłona przyniesie ze sobą kilka zmian, a najważniejszą z nich będzie ujednolicenie modelu na całym świecie.

Volkswagen Passat przez jednych uznawany jest za kwintesencje kunsztu motoryzacji, zaś przez innych publicznie wyśmiewany za stereotyp jego właściciela. Niemniej jednak nie można omówić mu popularności, gdyż jest on produkowany już od 36 lat i z licznych zakładów montażowych zjechało już ponad 30 milionów egzemplarzy, dzięki czemu niemiecka marka nazywa go najpopularniejszym sedanem w historii. Nic w tym dziwnego wszak jest on produkowany na 3 kontynentach w 10 fabrykach, które dostarczają Passaty na aż 100 różnych rynków.

Choć Passat jeździ w kilkuset krajach, to model ten często posiada wiele różnic względem potrzeb danego rynku. Dla przykładu w Europie korzysta on z nowoczesnej platformy MQB, podczas gdy jego amerykański odpowiednik oparty jest na PQ46 sprzed ponad 15 lat. Zmieni się to jednak wraz z nadejściem nowej generacji Volkswagena Passata.

Niemiecka marka zamierza wraz z nową odsłoną modelu ujednolicić go na wszystkich rynkach, a to oznacza, że zostanie on oparty na zaktualizowanej platformie MQB, a jego europejska wersja, zgodnie z zapowiedzią z 2018 roku, przestanie być produkowana przez Volkswagena i trafi do czeskich zakładów Skody, gdzie będzie montowana razem z bratnią Skodą Superb.

Początkowo Volkswagen zastanawiał się nad uśmierceniem Passata, gdyż panująca moda na SUV-y i crossovery nie była dla niego zbyt przyjazna. Jednak ogromne znaczenie odegrał rynek chiński, który łaskawszym okiem patrzy na sedany.

Według najnowszych pogłosek, nowa generacja otrzyma szerszy rozstaw osi, co przełoży się na zdecydowanie większą przestrzeń na nogi dla pasażerów. Dodatkowo marka położy większy nacisk na wnętrze pojazdu, gdyż elegancka i wyrafinowana stylistyka nadwozia została zarezerwowana dla Arteona, podobnie jak topowe odmiany z rodziny R.

Volkswagen Passat NMS z rynku chińskiego

Volkswagen Passat nadal będzie oferowany z długim dachem oraz podniesionym nadwoziem w wersji Alltrack. Nie wiadomo jednak, czy pozostanie on typowym sedanem, czy też doczeka się przemodelowania na bardziej praktyczny kształt typu liftback. Koniec końców model został potwierdzony, a zaktualizowana platforma MQB może przynieść za sobą elektryczną wersję kultowego sedana.

Kwestia premiery Passata nowej generacji pozostaje nadal tajemnicą. Niemniej jednak w jednym z raportów niemieckiej marki pojawia się informacja, że Volkswagen zamierza rozpocząć sprzedaż tego modelu w Wielkiej Brytanii w 2023 roku, stąd też wiele wskazuje na to, że jego premiera odbędzie się w przeciągu najbliższych trzech lat.

2019 Volkswagen Passat R-Line

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

2019 Volkswagen Passat NMS

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Źródło: Motor1

TEST: BMW 430i Coupe G22 - jednak zbyt duże, czy zbyt małe?

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz