Oto długo wyczekiwany Nissan Z Proto

Podwójnie turbodoładowane V6 idzie w parze ze stylem retro, nowoczesnym wnętrzem, manualną skrzynią i napędem RWD.

Podwójnie turbodoładowane V6 idzie w parze ze stylem retro, nowoczesnym wnętrzem, manualną skrzynią i napędem RWD.

Legendarny Nissan 370Z jest już z nami na rynku od 2009 roku, stąd też nadszedł najwyższy czas, aby znacząco go odświeżyć. Japońska marka właśnie zaprezentowała nowego Nissana Z Proto, który swoim wyglądem nawiązuje do całej rodziny Z, lecz jest jedynie prototypem, który zapowiada pełnoprawną odsłonę następcy modelu 370Z. Z całą pewnością wiele z jego elementów trafi do produkcyjnej wersji pojazdu, która powinna ukazać się już w przyszłym roku.

We wnętrzu Nissana Z Proto znajdzie się potężny silnik V6 z podwójnym turbodoładowaniem, lecz japońska marka nie zdradza szczegółów dotyczących jego parametrów i osiągów. Zapewne będzie to jednostka napędowa zaczerpnięta z Infiniti Red Sport, a to oznacza, że moglibyśmy otrzymać ponad 405 KM mocy, co stanowi spory wzrost względem Nissana 370Z, który generuje 337 KM. Jednostka napędowa zostanie połączona z 6-biegową przekładnią manualną, która będzie przekazywała cały moment obrotowy na tylną oś. Warto również dodać, że Nissan pracuje nad automatyczną skrzynią biegów, która zapewne trafi już do produkcyjnej wersji modelu.

Nissan Z nawiązuje swoim wyglądem do całej rodziny spod szyldu „Z”, dzięki czemu otrzymamy ciekawą i intrygującą mieszankę stylu retro. Jasnożółty lakier jest swojego rodzaju hołdem dla pierwszej generacji 240, natomiast wydłużona maska, zaokrąglone reflektory LED i kwadratowa osłona chłodnicy łączą cechy pozostałych członków rodziny, czego przykładem może być również plakietka „Fairlady Z” umieszczona na klapie bagażnika.

Polecany film z naszego kanału

Ciekawie prezentuje się również tył modelu, który doczekał się poziomego czarnego paska ciągnącego się wzdłuż bagażnika i znajdującego się nico powyżej tylnych błotników. Otacza on również poziome tylne światła LED, co stanowi spore nawiązanie do modelu 300ZX z lat 90. Nissan Z Proto również urósł względem swojego poprzednika i mierzy teraz 4381 mm długości, 1849 mm szerokości oraz 1311 mm wysokości.

Oczywiście model nie jest jedynie mieszanką całej rodziny Z w stylu retro, lecz wprowadza również nowoczesny design z włókna węglowego, które znalazło się m.in. na przednim splitterze, listwach progów bocznych oraz na pokaźnych rozmiarów dyfuzorze. Całość podkreślana jest przez dwie okrągłe końcówki wydechowe oraz zestaw 19-calowych lekkich obręczy.

Wnętrze jednak prezentuje zupełnie inny styl, w którym dominuje przejrzystość oraz nowoczesność. Do kokpitu trafiła wielofunkcyjna kierownica „deep dish” z logo „Z” oraz nowy 12,3-calowy zestaw cyfrowych wskaźników, który zastąpił analogowy odpowiednik z 370Z. Tuż obok niego znalazł się mniejszy 9-calowym ekran systemu inforozrywki oraz trzy zaokrąglone wskaźniki, które górują na desce rozdzielczej. Nie mogło oczywiście zabraknąć mieszanki skóry i Alcantary, która została wykończona kontrastującymi żółtymi szwami.

Nissan Z Proto jest tylko pojazdem koncepcyjnym, który zapowiada rzeczywistego następce kultowego Nissana 370Z. Produkcyjna wersja tego samochodu powinna pojawić się pod koniec przyszłego roku i będzie stanowiła sporą konkurencje dla Toyoty Supry.

2020 Nissan Z Proto

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Źródło: Nissan

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz