Poznajcie wietnamskiego luksusowego SUV-a – VinFast President

Słowa wietnamski oraz luksusowy SUV wydają się być sprzecznym połączeniem.

Jeżeli nazwa marki nic ci nie mówi, to nie musisz się zbytnio przejmować, VinFast rozpoczęło produkowanie swoich samochodów na rynek wietnamski zaledwie w zeszłym roku. Nie przeszkodziło to jednak marce, aby zaprezentować swojego najszybszego i najdroższego SUV-a President, który powstanie w nakładzie zaledwie 500 egzemplarzy, a każdy z nich zostanie wyceniony na 164.000 dolarów.

Część czytających tekst osób mogło teraz złapać się za głowę i zastanowić się, czy nieznana nikomu marka ma szanse sprzedać tak drogi samochód i to do tego na rynku wietnamskim. Jednak analitycy rynku postrzegają VinFast President jako model, który ma zyskać znaczenie globalne i być sprowadzany do Europy czy też Ameryki.

„Chcą pokazać ludziom na całym świecie, że w Wietnamie można wyprodukować luksusowy samochód” – powiedział Vu Tan Cong, zastępca dyrektora generalnego Vietnam Automobile Industry and Trade Consulting. Sama marka została założona przez najbogatszego człowieka w Wietnamie – Phama Nhat Vuonga – który zamierza podbić zagraniczne rynki. Według VinFast, President jest „naszą aprobatą dla świata wietnamskich zdolności produkcyjnych samochodów”.

Rzućmy jednak nieco światła na sam zaprezentowany samochód. Został on oparty na innym modelu marki, a mianowicie Lux SA2.0, który korzysta z płyty podłogowej od poprzedniej generacji BMW X5. Jednak Wietnamczycy uznali, że 2-litrowy silnik z turbodoładowaniem jest zdecydowanie za słaby dla ich luksusowego SUV-a i zastąpili go potężnym 6,2-litrowym silnikiem V8 produkcji General Motors, który generuje 426 KM mocy oraz 624 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Został on połączony z 8-biegową przekładnią automatyczną, która przekazuje cały moment obrotowy na wszystkie koła. Takie zestawienie pozwala Presidentowi wystrzelić do „setki” w 6,8 sekundy oraz rozpędzić się maksymalnie do prawie 300 km/h.

Wygląd VinFast President został zainspirowany prototypem Lux V8, który został zaprezentowany podczas zeszłorocznych targów motoryzacyjnych w Genewie i doczekał się pewnych zmian stylistycznych. Wprowadzono do niego wentylowaną maskę, miedziane akcenty na nadwoziu, nowy zestaw obręczy, a także zmienioną konsolę środkową z nowym 12,3-calowym ekranem inforozrywki, a samo wnętrze zostało wykończone lepszej jakości materiałami oraz naturalną okleiną z drewna.

Muszę przyznać, że VinFast President prezentuje się bardzo ciekawie i z pewnością wyróżnia się na tle innych SUV-ów, które często niezbyt się od siebie różnią. Jednak nieznana marka oraz bardzo wysoka cena wynosząca ponad 616 tyś. złotych mogą być przeszkodami trudnymi do przeskoczenia.

2021 VinFast President

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Źródło: Nikkei Asian Review via Carscoops

TEST: 2020 Audi RS6 Avant C8 - omówienie modelu i jazda próbna

Subskrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz