Poznajcie nowego Volkswagena ID.4

Pojazd zaoferuje nam do 402 km zasięgu na jednym ładowaniu.

Volkswagen od dłuższego czasu prowadził intensywną kampanię marketingową zapowiadającą ich kolejny model elektryczny. Po miesiącach wyczekiwania nareszcie możemy przywitać nowego Volkswagena ID.4 z praktycznym zasięgiem oraz stosunkowo mocnym układem napędowym.

Nowy Volkswagen ID.4 został oparty na platformie modułowej przeznaczonej dla samochodów elektrycznych i na jego pokład trafił silnik elektryczny generujący moc 204 KM oraz 309 Nm maksymalnego momentu obrotowego, który odpowiada za napędzanie tylnej osi. W przyszłości dołączy do niego również wersja wyposażona w dwa motory zeroemisyjne zapewniające łącznie 306 KM mocy, które przekazywane będą na wszystkie koła. Marka nie podała wysokości momentu obrotowego, lecz sądzimy, że będzie on wynosił około 441 Nm. Słabsza wersja z napędem na tylną oś będzie przyśpieszała do setki w 8,5 sekundy, a jej prędkość maksymalna została ograniczona do 160 km/h. Jak na ten moment producent nie podał jeszcze osiągów dla mocniejszej wersji przeznaczonej na rynek amerykański.

Na pokład kompaktowego SUV-a trafił również zestaw akumulatorów o pojemności 82 kWh, który pozwoli przejechać do 402 km na jednym ładowaniu według norm WLTP. Korzystając z wbudowanej ładowarki o mocy 11 kW będziemy mogli uzyskać 53 km zasięgu po godzinie ładowania, zaś pełne naładowanie akumulatora zajmie nam już ponad siedem i pół godziny. Natomiast jeśli skorzystamy ze stacji szybkiego ładowania DC z 125 kW wtyczką, to zdołamy podładować baterie od 5 do 80 procent w zaledwie 38 minut.

Nowy Volkswagen ID.4 wyróżnia się również elegancką i wyrafinowaną stylistyką, na którą składają się liczne krzywizny i przetłoczenia. Pojazd został również pozbawiony kratki grilla, która w przypadku modeli elektrycznych jest całkowicie zbędna, a jej miejsce zajął zderzak z przewiewnym wykończeniem, który sąsiaduje z eleganckimi reflektorami, które zostały otoczone diodami LED i łączą się ze sobą przy pomocy paska świetlnego przeciągniętego wzdłuż szerokości zderzaka. W podobnym stylu wykonane zostały tylne światła, które również łączą się ze sobą poprzez podłużny czerwony pasek.

Dodatkowo samo nadwozie doczekało się kontrastujących paneli, które zostały pociągnięte wzdłuż bocznych progów oraz obu zderzaków. Podobnie wygląda dach, który pomimo granatowego lakieru otrzymał czarną barwę, która sąsiaduje ze srebrnym łukiem pociągniętym pomiędzy peryferyjnymi słupkami.

Do wnętrza maszyny trafiła wielofunkcyjna kierownica tuż za którą umieszczony został niewielki, 5,3-calowy wyświetlacz złożony z trzech kafelków, które pokazują nam najważniejsze informacje dotyczące samochodu i mogą być ściśle spersonalizowane przez kierowcę. Nieco dalej znalazł się zdecydowanie większy 10-calowy ekran systemu inforozrywki, który w opcji ID.4 Statement wzrasta do 12-calów. Konfigurowalny ekran zarządza standardowym systemem nawigacji, wszystkimi opcjami komórkowymi, rozrywką, systemami wspomagającymi kierowcę i ustawieniami pojazdu, a wszystko to będziemy mogli kontrolować przy użyciu gestów bądź też poprzez polecenia głosowe „Hello ID”. Nieco niżej trafiły suwaki, dzięki którym możemy sterować zarówno klimatyzacją, jak i głośnością systemu audio.

Nowy Volkswagen ID.4 doczekał się również długiej listy systemów bezpieczeństwa i wspomagania kierowcy w ramach IQ.Drive, które obejmuje ostrzeganie przed kolizją z opcją wykrywania pieszych i automatycznym hamowaniem awaryjnym, monitorowanie martwego pola, asystenta utrzymania pasa ruchu, a także adaptacyjny tempomat. Ponadto ID.4 wyposażony jest w system monitorowania znaków drogowych, czujniki parkowania i automatyczne światła drogowe.

Volkswagen ID.4 dostępny będzie wraz z dwoma dodatkowymi wersjami wyposażenia. Podstawowy wariant z napędem na tylną oś został wyposażony w akcenty w kolorze fortepianowej czerni, siedzenia z czarnej tkaniny, 19-calowe felgi, dach w kolorze nadwozia i relingi dachowe i kosztuje zaledwie 39,995 dolarów. O oczko wyżej znajdzie się pakiet Statement oferujący szklany dach, siedzenia z szarej lub czarnej ekologicznej skóry, adaptacyjne oświetlenie przednie, elektrycznie składane lusterka boczne oraz wspomniany wcześnie 12-calowy ekran informacyjno-rozrywkowy, a także podświetlane logo marki. Za pakiet ten będziemy musieli dopłacić dodatkowe 4500 dolarów.

Ofertę zamyka wersja Gradient wyceniona na 1500 dolarów, która dostępna jest tylko dla pojazdów wyposażonych w poprzedni pakiet i zaoferuje nam dodatkowo 20-calowe koła, czarny dach oraz srebrne akcenty na karoserii. Warto również dodać, że do sprzedaż trafi także wersja 1st Edition za 43 995 dolarów, która została standardowo wyposażona w oba pakiety stylistyczne. W przyszłości dostępna będzie również wersja z napędem na wszystkie koła oraz dwoma silnikami elektrycznymi, której cennik otwiera kwota 43.695 dolarów. Oznacza to, że za Volkswagena ID.4 będziemy musieli zapłacić od 156 tyś złotych za wersję podstawową do ponad 171.000 złotych za odmianę 1st Edition.

2021 Volkswagen ID.4

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Źródło: Volkswagen

TEST: 2020 Audi RS6 Avant C8 - omówienie modelu i jazda próbna

Subskrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz