Supersamochody

SSC Tuatara pobiła rekord Guinnessa i osiągnęła prędkość 532,93 km/h

Podczas dwóch przejazdów model osiągnął prędkość średnio 508,73 km/h.

Podczas dwóch przejazdów model osiągnął prędkość średnio 508,73 km/h i jest to oficjalnie nowy rekord prędkości.

Marki motoryzacyjne walczą ze sobą nie tylko o klienta, a co za tym idzie o przodowanie w zakresie nowoczesnych technologii, czy też wspaniałych osiągów. Koncerny motoryzacyjne znajdujące się na szczycie łańcucha pokarmowego mogą pozwolić sobie na produkowanie superszybkich samochodów, które mogą powalczyć o liczne rekordy prędkości. Niedawno tytuł najszybszego samochodu na świecie ponownie wrócił do SSC.

SSC Ultimate Aero w 2007 roku został ukoronowany jako najszybszy samochód produkcyjny na świecie osiągając prędkość 412,22 km/h podczas dwóch przejazdów w przeciwnych kierunkach. Jednak w przeciągu tych 13 lat tytuł zmieniał swoich właścicieli, a do niedawna należał do Koenigsegga Agera RS, który wykonał przejazd przy prędkości 447,19 km/h. Przez długi czas toczyły się spory, czy tytuł nie powinien powędrować do Bugatti Chiron Super Sport 300+, który osiągnął prędkość 490,48 km/h, jednak była to próba wykonana tylko w jedną stronę, a co za tym idzie, model nie spełnił wymaganych kryteriów.

Teraz jednak pojawiła się jeszcze szybsza bestia, a mianowicie SSC Tuatara. Za kierownicą pojazdu zasiadł zawodowy kierowca Oliver Webb, który na odcinku State Route 160 w pobliżu Las Vegas podjął próbę pobicia rekordu prędkości. Używając seryjnego samochodu na oponach ulicznych i jeżdżącego na paliwie innym niż wyścigowe, SSC osiągnęło średnio prędkość 508,73 km/h w dwóch przejazdach. W pierwszy zdołało rozpędzić się do 484,53 km/h, zaś kolejny przejazd pokazał dopiero jaką moc skrywa w swoim wnętrzu Tuatara. Model rozwinął prędkość 532,93 km/h, a sam Webb twierdzi, że „nadal dobrze się rozwija” i mógłby pojechać szybciej, gdyby nie wiatry boczne.

Polecany film z naszego kanału

Przy okazji SCC Tuatara pobiła również dwa inne rekordy ustanowione przez Agere RS, a mianowicie najszybciej przejechanej mili oraz kilometra na drodze publicznej, których prędkości wynosiły odpowiednio 503,92 km/h oraz 517,16 km/h. Wisienką na torcie jest oczywiście zdobycie tytułu największej prędkości osiąganej na drodze publicznej, która wynosi teraz wcześniej wspomniane 532,93 km/h. Warto wspomnieć, że Oliver Webb powiedział, że w przeciągu ostatnich 5 sekund pojazd rozpędził się o kolejne 32 kilometry, co może być wskazówką, że potrafi on osiągnąć jeszcze większą prędkość.

SSC North America zorganizowało próbę bicia rekordu używając certyfikowanego urządzenia pomiarowego GPS i mając na miejscu dwóch świadków w celu weryfikacji. Średnio około 15 satelitów było używanych przez urządzenie pomiarowe do dokładnego określenia imponującego przyspieszenia i prędkości Tuatara podczas dwóch przebiegów, które miały miejsce w ciągu godziny.

SSC Tuatara napędzana jest 5,9-litrowym silnikiem V8 z podwójnym turbodoładowaniem, który przy zasilaniu E85 osiąga moc 1750 koni mechanicznych. Przy korzystaniu z 91-oktanowego paliwa hipersamochód z centralnym silnikiem zaoferuje nam nadal imponujące 1350 KM.

2021 SSC Tuatara

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Źródło: SSC North America

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz