Samochody elektryczne

Audi RS E-Tron GT na nowych zdjęciach i w pierwszym teście osiągów

Potężne silniki elektryczne i przyśpieszenie do "setki" w niecałe 3 sekundy robi ogromne wrażenie.

Potężne silniki elektryczne i przyśpieszenie do „setki” w niecałe 3 sekundy robi ogromne wrażenie.

Niemiecka marka zaprezentowała w marcu 2018 roku pojazd koncepcyjny E-Tron GT, który został oparty na Porsche Mission E. Już wtedy mogliśmy sądzić, że E-Tron GT zaoferuje nam wyśmienite osiągi, jednak dopiero teraz poznaliśmy dokładne szczegóły techniczne modelu, a także możemy przyjrzeć się mu na kolejnym zwiastunie.

Nie jest to jednak najważniejsza wiadomość. Poznaliśmy również wiele parametrów modelu oraz mogliśmy przyjrzeć się jego przyśpieszeniu. Audi RS e-tron GT będzie wyposażony w dwa silniki elektryczne, po jeden na każdą oś. Normalnie będzie on generował 600 KM, a w trybie Boost będzie możliwość zwiększenia mocy do 650 KM i 850 Nm.

Samochód ważyć będzie 2,3 tony, jednak to nie będzie to problemem, aby samochód dawał ogromną frajdę z jazdy. Auto wyposażone będzie w tylny dyferencjał, dzięki czemu nie będzie większym problemem jechać bokiem, a jednostki napędowe będą pozwalały sprint do 100 km/h w około 3 sekundy.

Niedawno Mat Watson z Carwow miał okazję sprawdzić jakie samochód ma realne osiągi. Okazało się, że Audi RS e-tron GT przyspiesza od 0 do 60 mph (96 km/h) w czasie 2,88 sekundy, a co więcej pokonał dystans ćwierć mili w niecałe 10,94 sekundy. To czas zdecydowanie szybszy niż Audi RS6 Avant, czy Audi RS7 Sportback. Dodatkowo na jego pokład trafił akumulator o pojemności 93,4 kWh, co pozwoliłoby przejechać nam około 400 km na jednym ładowaniu.

Zastosowanie tak potężnego układu napędowego wymagało wykorzystania wyrafinowanego systemu zarządzania temperaturą. „W E-Tron GT mamy dwa obwody chłodziwa dla komponentów technicznych pracujących na różnych poziomach temperatury. Chłodniejszy kontroluje temperaturę akumulatora wysokonapięciowego, a cieplejszy obsługuje silniki elektryczne i energoelektronikę.” – powiedział Christian Schröder z PSW, filii Audi.

Co więcej system ten współpracuje z nawigacją, aby zwiększyć wydajność ładowania. Gdy kierowca wybierze za cel stacje ładowania, to system na 30 minut przed przybyciem do niej dostosuje temperaturę akumulatora, aby była ona idealna dla jego ładowania oraz mocy stacji.

Audi RS E-Tron GT będzie korzystał z tej samej platformy co Porsche Taycan i zaoferuje nam napęd na wszystkie koła, trójkomorowe resory pneumatyczne z wieloma dostępnymi trybami jazdy, czy też z opcjonalnymi ceramicznymi tarczami hamulcowymi z włókna węglowego. Jednak wszystkie zastosowane zmiany wpłynęły znacząco na masę modelu, która wynosi aż 2,086 kg, co stanowi wzrost o ponad 240 kg względem Audi R8 E-Tron.

Prototyp Audi RS E-Tron GT

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Źródło: carwow via Motor1

TEST: BMW 430i Coupe G22 - jednak zbyt duże, czy zbyt małe?

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz