Supersamochody

Poznajcie nową wyścigową bestię. Oto hybrydowa Toyota GR010

Sam silnik spalinowy dostarcza aż 680 KM mocy.

Sam silnik spalinowy dostarcza aż 680 KM mocy.

Toyota postanowiła wejść w nowy rok z pełnym impetem i zaprezentowała swojego czarnego konia przygotowanego do wyścigu La Mans. Nowa hybrydowa Toyota GR010 będzie również niebezpiecznym zawodnikiem podczas zbliżających się mistrzostw świata FIA World Endurance Championship. Wszak sam silnik spalinowy dostarcza aż 680 KM mocy, które trafiają wyłącznie na tylne koła.

Według japońskiej marki, Potężna Toyota GR010 powstała w przeciągu ostatnich 18 miesięcy i była ona opracowywana w siedzibie zespołu w Kolonii w Niemczech. Natomiast sam hybrydowy układ napędowy tworzony był w Higashi-Fuji w Japonii. Efekt? Japońska bestia została wyposażona w 3,5-litrowe V6 z podwójnym turbodoładowaniem, które wytwarza 680 KM mocy, które trafiają wyłącznie na tylne koła. Za przedni napęd odpowiada elektryczny układ napędowy, który dodaje kolejne 272 KM mocy do japońskiej bestii.

Toyota GR010 nie tylko otrzymała większą moc, lecz również zdecydowanie urosła względem swojego poprzednika TS050 LMP1, od którego jest o 250 mm dłuższa, 100 mm szersza oraz 100 mm wyższa. Oczywiście zastosowanie większego układu napędowego, jak również znaczące zwiększenie wymiarów modelu wpłynęło na jego masę, która wynosi teraz 1040 kg, czyli niewiele ponad minimalną, wymaganą masą w kategorii FIA Hypercar.

Toyota potwierdziła, że ​​będzie bronić wszystkich swoich tytułów i korony Le Mans w niezmienionym składzie kierowców. Obecni mistrzowie Kamui Kobayashi, Mike Conway i Jose Maria Lopez wezmą udział w wyścigu pod numerem 7, a Sebastien Buemi, Kazuki Nakajima i Brendon Hartley będą ścigać się pod numerem 8.

Nowa Toyota GR010 jest również zapowiedzią swojej drogowej wersji Toyoty GR Super Sport, która została pokazana na otwarciu 88. wyścigu Le Mans na torze Circuit de la Sarthe. Pojazd nadal owiany jest tajemnicą, a najnowsze pogłoski sugerują, że zostanie on oficjalnie zaprezentowany dopiero w 2023 roku.

Toyota GR Super Sport – Le Mans 2020

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Źródło: Motor1

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz