Zdjęcia szpiegowskie

Cupra Formentor FZ testowany z potężnym silnikiem od Audi RS Q3

Nadchodzi gorący wariant o mocy 400 KM i 480 Nm maksymalnego momentu obrotowego.

Nadchodzi gorący wariant o mocy 400 KM i 480 Nm maksymalnego momentu obrotowego.

Cupra Formentor jest bardzo młodym modelem, który trafił na linie produkcyjne zaledwie w zeszłym roku. Jednak marka wydajnościowa Seata planuje rozwinąć gamę dostępnych wariantów o jeszcze jedną wersję napędzaną potężnym, 2,5-litrowym motorem z turbodoładowaniem zapożyczonym od Audi RS Q3. Niedawno egzemplarz testujący ten wariant silnikowy został przyłapany podczas publicznych testów.

Cupra Formentor korzysta z najnowszej architektury MQB Evo koncernu Volkswagen Auto Group, którą mogliśmy zobaczyć już m.in. w Volkswagenie Golfie ósmej generacji, czy też nowej Skodzie Octavi. Jednak Cupra Formentor jest jednym z pierwszych SUV-ów, który został oparty na wcześniej wspomnianej platformie, co daje koncernowi szanse przetestowanie jej możliwości.

Hiszpański SUV otrzyma jednostkę napędową zapożyczoną od Audi RS Q3, a mianowicie potężny, 2,5-litrowym, pięciocylindrowy silnik z turbodoładowaniem, który zapewnia 400 KM mocy oraz 480 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Motor został połączony z 7-przekładniową, dwusprzęgłową, skrzynią biegów, która przesyła całą moc na wszystkie koła w ramach napędu Quattro. Takie zestawienie pozwala rozpędzić niemieckiego SUV-a do „setki” w zaledwie 4,5 sekundy.

Niestety, jak przystało na koncern Volkswagena, Cupra Formentor zapewne otrzyma przestrojony silnik, który generować będzie zdecydowanie mniej mocy, co przełoży się również na potencjalne osiągi. Nic w tym dziwnego, wszak Cupra musi znajdować się o co najmniej jedno oczko niżej od starszego Audi, które również górować będzie w cenniku. Istnieje jednak nadzieja, że Audi postanowi podnieść moc swojego RS Q3, co pozwoli Cuprze uzyskać niezmieniony silnik.

2021 Cupra Formentor

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Źródło: Motor1

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz