Oto nowy Lexus IS 500 F Sport Performance

Pod maską 5-litrowe, wolnossące V8, czyli jest to bezpośredni następca IS F.

Lexus od kilku dni grał nam na nerwach przygotowując dwa zwiastuny zapowiadające nowego członka rodziny F Sport. Do dziś wiedzieliśmy jedynie, że będzie to sportowy samochód, z karbonową osłoną chłodnicy, czerwonym lakierem oraz czarnym wykończeniem wokół szyb. Ostatecznie Lexus potwierdził nasze domysły i nowym modelem w rodzinie F Sport jest potężny IS 500 z 5-litrowym, wolnossącym motorem.

Niestety nasze domysły okazały się tylko w połowie trafione i pod maską nowego modelu nie spocznie 3,5-litrowy turbodoładowany motor, lecz sprawdzone, wolnossące 5-litrowe V8. Potężna jednostka napędowa generuje 479 KM mocy oraz 535,5 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Motor ten może zostać połączony tylko i wyłącznie z 8-biegowym automatem, co pozwala wystrzelić najmniejszemu sedanowi Lexusa do „setki” w zaledwie 4,5 sekundy. Jednak tuż za osiągami podąża ogromny apetyt na paliwo sięgający 1 galeonu na 24 mile, co po przeliczeniu daje nam około 10 litrów na 100 km na autostradzie.

Oczywiście nowy Lexus IS 500 F Sport Performance otrzymał kilka dodatkowych zmian, które pozwolą odróżnić go od słabszego rodzeństwa. Pierwszą z nich jest pakiet Dynamic Handling, który obejmuje adaptacyjne zawieszenie i mechanizm różnicowy Torsen o ograniczonym poślizgu. Oprócz tego model otrzymał tylny amortyzator od Yamaha, który poprawia sztywność strukturalną, a tym samym zapewnia dodatkową stabilność. Dodatkowo nowy IS 500 F Sport Performance doczekał się 14-calowych hamulców z przodu oraz 12,7-calowych z tył.

Oprócz tego możemy liczyć na agresywny wygląd dzięki masce z wybrzuszeniem, dodatkowym 5 cm prześwitu, szerszym nadkolom, które zapewniają miejsce dla 19-calowych obręczy Enkei z 10-ramiennym wzorem. Ostatnią nowością wizualną jest wprowadzenie czterech podwójnych końcówek układy wydechowego, które znalazły się w rogach dyfuzora, a wszystkie wprowadzone zmiany dociążyły model o kolejne 64,86 kg względem słabszego IS 350 F Sport.

Lexus wprowadził także kilka poprawek technologicznych, które mają na celu zapewnienie kierującemu jak najwyższy poziom bezpieczeństwa. Pojazd otrzymał Lexus Safety System + 2.5, który obejmuje wykrywanie pieszych, awaryjne wspomaganie kierownicy, adaptacyjny tempomat, ostrzeżenie o opuszczeniu pasa ruchu ze wspomaganiem kierowania, automatyczne światła drogowe i wiele więcej.

Nie mogło obejść się również bez kilku nowości we wnętrzu maszyny. W ramach standardowego wyposażenia do kokpitu trafiła podgrzewana kierownica oraz pedały z różnym wykończeniem. Oprócz tego możemy liczyć na unikalną animację startową cyfrowych wskaźników, a także wiele plakietek F Sport rozsianych po całym wnętrzu pojazdu.

Nowy Lexus IS 500 F Sport Performance trafi do sprzedaży już jesienią tego roku, a dokładny cennik i pełna paleta dostępnych kolorów lakieru i wykończenia będzie dostępna bliżej tego terminu. Na ten moment brak informacji o wprowadzeniu modelu w Europie.

2022 Lexus IS 500 F Sport Performance

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz