Zdjęcia szpiegowskie

Nowe Audi Q5 E-Tron przyłapane na zakamuflowanych testach

Nowy samochód elektryczny trafi do sprzedaży dopiero w przyszłym roku.

Audi wciąż rozwija swoją gamę w pełni elektrycznych pojazdów. W powietrzu nadal wisi nowe Q4 E-Tron i Q4 Sportback E-Tron, które zostaną oparte na platformie MEB. Jednak nie przeszkodziło to niemieckiej marce, aby testować nowe Audi Q5 E-Tron, które doczeka się zupełnie nowej platformy PPE. Takie działanie nie uszło jednak uwadze szpiegów motoryzacyjnych, którzy przyłapali zakamuflowany prototyp w produkcyjnym nadwoziu.

Na pierwszy rzut oka możemy stwierdzić, że nowy pojazd doczekał się kompletnego nadwozia, jednak nadal brakuje mu dolnej, przedniej kratki, a zastosowane tylne światła są tylko tymczasowym rozwiązaniem, które nie trafi do produkcyjnego wariantu. Po bliższych oględzinach od razu można dostrzec, że mamy do czynienia z w pełni elektrycznym modelem, gdyż został on pozbawiony końcówek układu wydechowego, a także zamkniętej kratki grilla, gdyż motor elektryczny nie wymaga dodatkowego chłodzenia powietrzem.

Nowy pojazd wygląda zupełnie inaczej od obecnych modeli znajdujących się w ofercie rodziny Q, gdyż został on opracowany od podstaw jako samochód elektryczny, stąd też nie znajdziemy w nim zbyt wielu zwisów. Co więcej, nowy model zostanie oparty na niedawno opracowanej platformie Premium Electric PPE, którą otrzyma również nowa generacja Porsche Macan. Jest to płyta podłogowa przystosowana dla droższych i jednocześnie średnich lub większych pojazdów elektrycznych.

Wiele informacji dotyczących nowego pojazdu nadal pozostaje tajemnicą, podobnie jak sama nazwa, jednak wiele wskazuje na to, że nadchodzący model otrzyma nazwę Q5 E-Tron, gdyż z wcześniej opublikowanych materiałów wynika, że Audi planuje wprowadzić do swojej oferty samochód o takiej nazwie, który trafiłby na rynek już w przyszłym roku.

Audi postanowiło jednak zdradzić nam nieco informacji o nowej platformie PPE, która będzie bardziej wyrafinowana niż platforma MEB, oferując zawieszenie pneumatyczne, wektorowanie momentu obrotowego i sterowanie tylnymi kołami. Co więcej, została ona przystosowana do zamontowania zarówno jednego, jak i dwóch silników, gdzie w pierwszym przypadku otrzymalibyśmy napęd na tylną oś, podczas gdy opcja z dodatkowym motorem zapewniałaby napęd na wszystkie koła. Dodatkowo sama platforma jest nieco mniejsza od MLB, lecz pojazdy na niej oparte zaoferują więcej miejsca w środku dzięki obszerniejszemu rozstawowi osi, przemyślanemu opakowaniu akumulatorów i braku centralnego tunelu. Warto również wspomnieć, że niemiecka marka obiecała możliwości szybkiego ładowania o mocy 350 kW.

Nowe Audi Q5 E-Tron trafi na rynek już w przyszłym roku, co oznacza, że w przeciągu najbliższych 12 miesięcy możemy spodziewać się jego oficjalnej premiery. Nieco wcześniej zadebiutuje jego bardziej luksusowy odpowiednim Porsche Macan, który również trafi na rynek w przyszłym roku.

2023 Audi Q5 E-Tron – zdjęcia szpiegowskie, marzec 2021

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz