Samochody elektryczne

Audi zakończy pracę nad nowymi silnikami spalinowymi

Niemiecka marka ograniczy się do aktualizacji istniejących motorów.

Przyszłość silników spalinowych już od dłuższego czasu była przesądzona, a ich ostateczne zniknięcie pozostaje tylko kwestią czasu. Coraz większa popularność samochodów elektrycznych oraz wprowadzane przez Unię Europejska normy emisji spalin sprawiają, że stosowanie motorów korzystających z tradycyjnych paliw staje się coraz trudniejsze i mało opłacalne. Przystosowanie obecnych silników do ustalanych norm, czy też tworzenie nowych jednostek napędowych, które będą mogły spełnić surowe wymagania niesie ze sobą ogromne koszty, stąd też wiele marek zamierza zrezygnować z ich stosowania.

Audi pod koniec zeszłego roku zapowiedziało, że będzie nadal inwestować w silniki spalinowe, a teraz szef firmy Markus Duesmann rzucił nieco światła na te słowa. W wywiadzie dla Automobilewoche stwierdził, że cztery pierścienie nie będą opracowywały nowych silników i ograniczą się do aktualizowania istniejących już spalinowych jednostek napędowych, aby spełniać coraz bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące emisji.

Nie jest to zbyt zaskakujące oświadczenie, gdyż niemiecka marka zamierza przestawić swoje podstawowe modele pokroju A4 i A6 na całkowicie elektryczne tory do końca trwającej dekady, przy jednoczesnym przygotowywaniu wielu w pełni elektrycznych samochodów w przeciągu najbliższych lat. Ostatnim „bastionem” silników spalinowych będzie ultra luksusowy A8 Horch, który jako ostatni model Audi zostanie wyposażony w potężny silnik W12.

Dodatkowo Markus Duesmann przyznał, że „wielkim wyzwaniem” będzie aktualizacja istniejących silników spalinowych, aby przygotować je do bardziej rygorystycznych przepisów Euro 7. Co więcej zaatakował on Unię Europejską twierdząc, że środowisko czerpie niewielkie korzyści z czystszych jednostek napędowych, które bardzo trudno jest opracować, aby spełniały wszystkie stawianie przed nimi wymagania.

Warto również wspomnieć, że powyższa decyzja będzie miała ogromne znaczenie dla całej grupy Volkswagena, gdyż to właśnie Audi jest marką uznawana za lidera badań i rozwoju w całej rodzinie. Niemniej jednak ostrzejsze przepisy Euro 7 wejdą w życie dopiero w 2025 roku, stąd też niemiecka marka ma jeszcze trochę czasu, aby przygotować się na „trudniejsze czasy”. Spodziewamy się, że ofiarą nowych norm emisji spalin padnie nie tylko silnik W12, lecz również jego mniejszy brat V10 z modelu R8. Istnieje jednak szansa, że zostanie on utrzymamy dzięki zastosowaniu elektrycznego wspomagania, a następnie mógłby trafić do następcy Lamborghini Huracan.

Audi zamierza stać się marką całkowicie elektryczną do 2035 roku.

2020 Audi A6 Allroad – zdjęcia z naszego testu

Zdjęcia: Michał Śniadek

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz