Samochody elektryczne

Elektryczny koncept Lexusa zadebiutuje już 30 marca

Wraz z premierą modelu poznać mamy szczegóły na temat elektryfikacji japońskiej marki premium.

Lexus ostatnimi czasy nie próżnuje i w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu dni przygotował dla nas kilka nowości. Pod koniec zeszłego miesiąca zaprezentował nowego Lexusa IS 500 F Sport Performance, który doczekał się potężnego 5-litrowego V8 pod maską, a zaledwie kilka dni później do sieci wyciekł film przedstawiający nadchodzącego Lexusa NX nowej generacji. Jednak nie jest to koniec nowości i w tym miesiącu otrzymamy jeszcze jedną premierę.

Co prawda nie będzie to produkcyjny model, lecz jedynie samochód koncepcyjny, który, w założeniu Lexusa, zapowiada „transformację marki”, która stawia największy nacisk na produkcję samochodów elektrycznych. Pojazd ten zostanie zaprezentowany już 30 marca, jednak do tego czasu możemy przyjrzeć mu się na najnowszym zwiastunie. Samochód koncepcyjny został ukryty w cieniu, jednak po rozjaśnieniu grafik możemy dostrzec główne cechy projektu.

Sam pojazd łączy w sobie zarówno nieco płynniejszą linię dachu, jak również podniesione podwozie, co może oznaczać, że będziemy mieli do czynienia z modelem pokroju uterenowionego fastbacka. Co prawda nie możemy dostrzec zarysu drzwi, jak nie bylibyśmy zaskoczeni, gdyby pojazd zadebiutował z pełnym zestawem skrzydeł. Oprócz tego projekt doczekał się podświetlonego logo oraz wyraźnego napisu Lexus umieszczonego na klapie bagażnika oraz „płetwy” przedzielającej tylną szybę. Zwisy nie są zbyt małe, co sugeruje, że platforma została zaprojektowana nie tylko dla samochodów czysto elektrycznych, ale także dla modeli wyposażonych w silniki spalinowe.

Podstawową cechą samochodu koncepcyjnego będzie zapowiadany wcześniej układ napędowy Direct4 dedykowany dla pojazdów elektrycznych oraz hybrydowych, który składa się z dwóch jednostek napędowych. Elektryczny motor odpowiadałby za napędzanie tylnej osi, podczas gdy jego spalinowy odpowiednik przekazywałby całą moc na przednie koła. W efekcie czego otrzymalibyśmy możliwość indywidualnego rozdzielania momentu obrotowego na poszczególną oś, a także napęd na wszystkie koła.

Nowy układ napędowy Direct4 zostanie zaprezentowany razem z samochodem koncepcyjnym, którego Lexus określa jako „nową koncepcję projektową BEV” już 30 marca bieżącego roku.

2021 Lexus Concept Car – zwiastun

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz