Poznajcie elektrycznego GMC Hummer

Co powiecie na trzy silniki elektryczne o mocy ponad 800 KM?

Od premiery elektrycznego pick-upa od GMC minął już rok i to właśnie podczas jego debiutu usłyszeliśmy informacje o planowanym w pełni elektrycznym SUV-ie. Oczywiście premiera amerykańskiego pick-upa obyła się w Europie bez większego rozgłosu, jednak SUV od GMC będzie bardzo ciekawą propozycją dla klientów ze starego kontynentu. Układ napędowy złożony z trzech silników elektrycznych oferujących ponad 800 KM mocy to nie jedyna zaleta amerykańskiego modelu.

Elektryczny GMC Hummer zaoferuje prawie identyczny układ napędowy, który mogliśmy znaleźć we wcześniej wspomnianym pick-upie. Oznacza to, że na jego pokład trafią aż trzy silniki elektryczne, jednak będą one generowały jedynie 842 KM mocy, podczas gdy elektryczny układ napędowy w pick-upie oferuje aż 1014 KM. Pomimo znacznego spadku mocy będziemy mogli oczekiwać tego samego maksymalnego momentu obrotowego wynoszącego aż 15 592 Nm.

Należy jednak pamiętać, że pomiar momentu obrotowego wykonywany był na kołach, podczas gdy w innych przypadkach jest on mierzy bezpośrednio na jednostce napędowej. Jednak ze względu na aż trzy motory elektryczne nie otrzymalibyśmy rzeczywistego wyniku. Możemy sądzić, że wszystkie trzy silniki będę generowały około 1356 Nm momentu obrotowego, co stawia model na równi z wysokowydajnymi pick-upami korzystającymi z potężnych silników wysokoprężnych.

We wnętrzu znajdziemy identyczny 5-osobowy układ siedzeń, co w bratnim pick-upie, jednak otrzymamy w pełni zabudowany tył z pokaźną przestrzenią załadunkową oraz zewnętrznym kołem zapasowym. GMC Hummer zaoferuje kilka trybów jazdy oraz funkcję startu Watts To Freedom, co pozwoli topowemu SUV-owi wyposażonemu w trzy silniki elektryczne wykonać sprint 0-96 km/h w zaledwie 3,5 sekundy. Co więcej, w przypadku off-roadu otrzymamy najlepsze w tej klasie kąty podejścia i zejścia, nie wspominając o promieniu skrętu wynoszącego zaledwie 10,7 metra w modelach z 4 kołami skrętnymi.

Klienci, którzy pragną zainwestować w swój samochód nieco więcej pieniędzy będą mogli zakupić wersję Edition 1, która oferuje wiele opcji personalizacji pojazdu oraz została standardowo wyposażona w ogromne 22-calowe koła. Opcjonalnie można wyposażyć model w zestaw Extreme Off-Road, który zastępuje wcześniej wspomniane obręcze 18-calowymi felgami obutymi agresywnymi 35-calowymi oponami. Oprócz tego otrzymamy przedni eLocker, wytrzymalsze półosie, kamery podwozia, dodatkowe osłony, ślizgacze oraz płyty ślizgowe. Co więcej w dniu rynkowej premiery GMC będzie oferowało ponad 200 akcesoriów.

Potężny SUV korzysta z platformy GM Ultium z możliwością ładowania o mocy 800 V, z wyjątkiem wariantu podstawowego oferującego ładowanie z mocą 400 V. Pomimo trójsilnikowego układu napędowego GMC Hummer pozwoli nam przejechać od 402 km na jednym ładowaniu w przypadku wariantu podstawowego do 483 km dla topowej wersji. Jednak jeżeli zdecydujemy się na pakiet Extreme Off-Road będziemy musieli liczyć się z niewielkim spadkiem zasięgu do nico ponad 451 km. Jednak są to jedynie wstępne szacunki, a ostateczne liczby zobaczymy dopiero w 2023 roku, kiedy GMC Hummer trafi do oficjalnej sprzedaży.

Elektryczny SUV trafi do sprzedaży dopiero na wiosnę 2023 roku, a na szczycie cennika znajdzie się wersja Edition 1, która została wyceniona na 410.950 złotych, jeżeli jednak zdecydujemy się na pakiet Extreme Off-Road będziemy musieli zapłacić 430.409 złotych. Nieco niżej znajdzie się wersja trójsilnikowa 3X wyceniona na 389.156 złotych oraz dwusilnikowy wariant 2X za 350.239 złotych. Natomiast cennik będzie otwierała dwusilnikowa wersja EV2, która pojawi się wiosną 2024 roku i będzie kosztować 311.321 złotych.

GMC Hummer trafi na amerykański rynek dopiero wiosną 2023 roku z wyjątkiem wariantu podstawowego, na który będziemy musieli czekać kolejne 12 miesięcy. Jednak klienci z Europy mogą mieć problemy, aby zamówić model na starym kontynencie i być może jedyną możliwością będzie sprowadzanie samochodu zza oceanu.

2024 GMC Hummer EV SUV

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz