Moto Filmy

Volkswagen ID.4 oblał test łosia

Mogliśmy oczekiwać zdecydowanie więcej od Volkswagena ID.4.

Testowany egzemplarz napędzany jest silnikiem elektrycznym generującym 204 KM mocy oraz 310 Nm maksymalnego momentu obrotowego, które trafiają wyłącznie na tylną oś. Takie zestawie pozwala Volkswagenowi ID.4 wykonać sprint 0-100 km/h w zaledwie 7,9 sekundy oraz rozpędzić się maksymalnie do 160 km/h. Co więcej, na pokład niemieckiego elektryka trafił akumulator o pojemności 77 kWh, który pozwala przejechać do 549 km na jednym ładowaniu według norm WLTP.

Volkswagen ID.4 nie wykazał się zbyt dobrymi właściwościami jezdnymi podczas całego testu łosia. Przy pierwszym podejściu, kiedy kierowcy nie są jeszcze obeznani z reakcja samochodu, Hiszpanom udało się prawie wykonać czysty przejazd przy prędkości 75 km/h, jednak pojazd strącił kilka pachołków. Niemniej jednak samochód zachowywał się właściwie, a system stabilizacji toru jazdy wyhamował nieznacznie pojazd, a także załączyły się światła awaryjne, gdyż ID.4 znalazł się w nietypowej dla niego sytuacji.

Kierowcom udało się wykonać czysty przejazd przy prędkości zaledwie 73 km/h, co nie stanowi zbyt dobrego wyniku. Możemy również zaobserwować niewielki poślizg tylnej osi, który ułatwił wprowadzenie pojazdu do trzeciej sekcji pachołków. Niestety przy większej prędkości poślizg ten zmieniał się w niebezpieczną nadsterowność, która wyrzucała pojazd daleko poza linie toru. Dodatkowo działanie systemu stabilizacji toru jazdy zwiększyło nadsterowność, która dla niedoświadczonego kierowcy mogłaby zakończyć się uderzeniem w barierkę lub pobliskie drzewo.

Hiszpańscy kierowcy sądzą, że duży wpływ na uzyskanie tak słabego rezultatu miały opony Bridgestone Turanza ECO, które dają zbyt małą przyczepność boczną. Niemniej jednak Volkswagen ID.4 może być kiepskim wyborem dla niedoświadczonych kierowców, gdyż zbyt szybkie wejście w zakręt może wywołać niebezpieczną nadsterowność.

2021 Volkswagen ID.4

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz