Moto Filmy

Czy ponad 20-letnie Citroeny Xantia Activa zdołają zdać test łosia?

Niektóre nowe samochody mogłyby wziąć przykład ze starej motoryzacji.

Z reguły testowi łosia poddawane były nowe samochody, które niezbyt długo poruszały się po drogach, a ich opony z oczywistych względów również były praktycznie nowe. Jednak tym razem hiszpańscy kierowcy postanowili obalić legendę Citroena Xantia Activa, który teoretycznie zdołał wykonać czysty przejazd przy prędkości aż 85 km/h, co czyniłoby go rekordzistą, z którym żaden nowy samochód niemiałby najmniejszych szans. Jednak jaka jest prawda?

Hiszpańscy kierowcy postanowili zainspirować się jednym z komentarzy umieszczonych pod ich filmem, który dotyczył osławionego Citroena Xantia, który ponad 20 lat temu zdołał zaliczyć test łosia przy prędkości 85 km/h. Należy jednak wspomnieć, że test ten był przeprowadzany przez dziennikarzy ze szwedzkiego magazynu motoryzacyjnego, a sam tor różnił się od tego, z którego korzystają hiszpańscy kierowcy. Sekcje pachołków były szersze, a co za tym idzie, kierowcy mieli większe pole do manewrowania samochodem.

Hiszpanie postanowili obalić mit i sami przetestowali aż trzy egzemplarze Citroena Xantia Active. Jednak sam test również wyglądał nieco inaczej, gdyż wszystkie egzemplarze już od ponad 20 lat znajdowały się na drogach i zostały wypożyczone od klubu Xantia, stąd też kierowcy chcieli oddać samochody w takim samym stanie w jakim je otrzymali. Dlatego też zamiast od razu próbować wykonać test przy prędkości około 77 km/h jak u nowych samochodów, kierowcy zaczynali od 60 km na liczniku i zwiększali prędkość.

Po wielu próbach było już pewne, że żaden z Citroenów Xantia nie zdoła wykonać czystego przejazdu przy prędkości 85 km/h. Nawet właściciel jednego z egzemplarzy postanowił spróbować swoich sił twierdząc, że dobrze zna swój samochód. Niestety on również nie sprostał wyzwaniu i zdołał wykonać najlepszy przejazd przy prędkości 71 km/h. Ostatecznie kierowcom udało się wykonać czysty przejazd przy prędkości 73 km/h, co stanowi świetny wynik jak na 20-letni samochód pozbawiony systemu stabilizacji tory jazdy i wielu innych wspomagaczy.

Identyczny rezultat otrzymał m.in. Ford Ka, Mercedes-Benz CLS, czy Volkswagen Arteon. Warto także wspomnieć, że nowy Volkswagen Golf okazał się gorszy od Citroena, gdyż ten zdołał wykonać czysty przejazd przy prędkości zaledwie 69 km/h. Jak widać, pomimo swojego wieku, Citroen Xantia nadal mógłby zawstydzić wielu swoich rywali, jednak zaliczenie testu przy prędkości 85 km/h zdecydowanie znajduje się poza jego zasięgiem.

2021 Volkswagen Golf R

2022-volkswagen-golf-r-exterior
2022-volkswagen-golf-r-exterior (1)
2022-volkswagen-golf-r-exterior (2)
2022-volkswagen-golf-r-interior
2022-volkswagen-golf-r-interior (1)
2022-volkswagen-golf-r-interior (2)
previous arrow
next arrow
 
2022-volkswagen-golf-r-exterior
2022-volkswagen-golf-r-exterior (1)
2022-volkswagen-golf-r-exterior (2)
2022-volkswagen-golf-r-interior
2022-volkswagen-golf-r-interior (1)
2022-volkswagen-golf-r-interior (2)
previous arrow
next arrow

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz