Samochody elektryczne

Co powiecie na elektryczny autobus Jewel E?

Piętrowy autobus generuje 544 KM mocy oraz 3500 Nm momentu obrotowego.

Era elektryfikacji zagląda nie tylko do fabryk produkujących samochody osobowe, lecz również wszelakiej maści pojazdy użytkowe. Nic więc dziwnego, że wiele firm decyduje się na opracowanie elektrycznych pojazdów, które zastąpią wysłużone benzyniaki i diesle na publicznej służbie. Ciekawym przykładem może być aktualnie rozwijany autobus piętrowy Jewel E oferujący aż 3500 Nm maksymalnego momentu obrotowego.

Pojazd został zbudowany przy współpracy firmy Equipmake będącej specjalistą od elektryfikacji samochodów użytkowych oraz hiszpańskiego przedsiębiorstwa Beulas zajmującego się produkcją nadwozi. Efektem tego sojuszu jest piętrowy autobus wyposażony w elektryczny układ napędowy oparty na silniku HTM 3500, który generuje 544 KM mocy oraz 3500 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Takich liczb z pewnością może pozazdrościć niejeden elektryczny samochód sportowy, jak tak duża moc niezbędna jest przy ogromnej wadze autobusu.

Dodatkowo na pokład pojazdu mogą trafić akumulatory litowo-jonowe o mocy aż 543 kWh, co pozwoliłoby przejechać elektrycznemu autobusowi około 402 km na jednym ładowaniu. Taki rezultat z pewnością wystarczy, aby mógł on przemieszczać się po ulicach Londynu przez cały dzień, a nocne ładowanie pozwoliłoby mu wystarczająco naładować akumulatory, aby przetrwać kolejny dzień jazdy. Oczywiście wymagałoby to przemyślanego rozkładu oraz niezbędnej infrastruktury ładowania, jednak jest to jedynie drugorzędny problem.

Warto także dodać, że Jewel E jest pierwszym całkowicie elektrycznym autobusem, który spełnia standardy bezpieczeństwa autobusów Transport for London, które pojawią się w 2024 roku. Oznacza to, że firma Equipmake spogląda daleko w przyszłość, aby wyprzedzić konkurencje zanim ta zdąży nawet pomyśleć o kolejnym posunięciu.

Piętrowy Jewel E jeszcze w tym roku powinien wyruszyć na publiczne testy, a jego produkcja powinna rozpocząć się już w 2022 roku. Wielka Brytania chce, aby na jej terenie wyprodukowano co najmniej 4000 autobusów elektrycznych, a powyższy projekt wydaje się być idealnym rozwiązaniem.

2024 Jewel E

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz