Moto Filmy

Kia EV6 świetnie poradziła sobie podczas testu łosia

Południowokoreański elektryk bez problemu zaliczył test łosia.

Testowany egzemplarz występował w wersji wykończenia GT-Line i został wyposażony w pojedynczy silnik elektryczny umieszczony w tylnej części pojazdu, który generuje 229 KM mocy oraz 350 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Cała moc trafia wyłącznie na tylne koła, co pozwala wykonać sprint 0-100 km/h w 7,3 sekundy oraz rozpędzić się maksymalnie do 185 km/h. Dodatkowo na pokład samochodu trafił akumulator o pojemności 77,4 kWh, który pozwala przejechać do 528 km na jednym ładowaniu według norm WLTP.

Już podczas pierwszego przejazdu południowokoreański elektryk wykazał się świetnymi właściwościami jezdnymi. Przy prędkości wynoszącej aż 80 km/h oraz z wyłączoną funkcją rekuperacji, hiszpański kierowca strącił kilka pachołków, jednak pojazd nie wyjechał znacząco poza wyznaczone linie. Model precyzyjnie reagował na ruchy kierownicą, jednak system stabilizacji toru jazdy nie redukował prędkości samochodu, stąd też nie udało się ominąć wszystkich przeszkód.

Kia EV6 zdołała wykonać czysty przejazd przy prędkości 78 km/h oraz włączoną funkcją rekuperacji na poziomie trzecim z czterech, co stanowi dobry wynik. Dodatkowo, po zdjęciu nogi z pedała gazu, pojazd tracił podobnie prędkość, jak samochód spalinowy i za każdym razem zapalały się światła stopu. Powolne wytracania prędkości z pewnością przyczyniło się do wykonania czystego przejazdu przy stosunkowo wysokiej prędkości.

Kierowca podjął jeszcze kilka prób przy wyższych prędkościach oraz z wyłączoną funkcją hamowania rekuperacyjnego. Niestety każda z nich zakończyła się fiaskiem, jednak przy prędkości 79 km/h prawie udało się wykonać czysty przejazd, gdyż pojazd strącił zaledwie dwa ostatnie pachołki. Spora nadsterowność pojawiała się dopiero przy prędkości 81 km/h i uniemożliwiała pojazdowi pokonanie ostatniej sekcji przeszkód. Niemniej jednak pojazd reaguje bardzo szybko oraz dokładnie na polecenia kierowcy, a samo zawieszenie jest wystarczająco sztywne i kontroluje przechyły nadwozia.

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz